Sklep internetowy na WordPress i Woocommerce – co trzeba wiedzieć na początek

No nie może być. Gdy większość biznesów w przestrzeni publicznej została zawieszona/zamknięta, a wszyscy siedzą w domach nagle mnóstwo osób wpada na to, że chce mieć sklep internetowy ;) A jako, że wielu moich znajomych kojarzy, że ja mogę coś na ten temat wiedzieć, dostaję dużo pytań zapytań w tej kwestii.

Fakt, że na tworzeniu sklepów się znam, ale nie zajmuję się tym zawodowo. Dlatego też mogę śmiało, bez żadnych podtekstów reklamowych opisać jak to się robi. I stąd ten wpis.

Założenia wstępne

Teza tego wpisu jest taka: możesz stworzyć własny sklep na WordPress / Woocommerce, ale jeśli tego nigdy nie robiłeś, raczej powierz to komuś, kto się na tym zna. Ale i tak przeczytaj cały ten wpis. Ocenisz czy faktycznie to zadanie przerasta cię i nawet jak uznasz, że przerasta, rozmawiając z potencjalną firmą nie będziesz błądził we mgle. Opiszę tu cały proces tworzenia sklepu, więc będziesz wiedział co tak naprawdę zlecasz do zrobienia.

Acha, jeśli uznasz, że stworzenie sklepu we własnym zakresie jednak cię przerasta lub na jakimś etapie się poddasz, pamiętaj, że na stronie wpzlecenia.pl za darmo zlecisz takie prace jednemu z dziesiątek programistów czy firm.

Zakładam też, że tworzymy sklep na WordPress / Woocommerce, bo o tych rozwiązaniach jest ta strona. Nie jest to oczywiście jedyna opcja sprzedawania w sieci, ale jest jedną z najpopularniejszych jeśli nie najpopularniejsza.

Zakładam też, że nie wiesz o tworzeniu sklepów absolutnie nic, więc bez obaw: w opisie pojawi się też wyjaśnienie co to jest w ogóle ten WordPress czy Woocommerce.

Zaczynamy

Różne opcje na sklep

Jak wspomniałem, sprzedawać w sieci można na różne sposoby. I co więcej: nie jest w żadnym wypadku nakazane aby sprzedawać tylko w jeden sposób: im więcej kanałów dystrybucji, tym większa sprzedaż.

Oto bardzo po krótce kilka znanych mi rozwiązań:

  • możesz sprzedawać na Allegro
  • możesz sprzedawać na Facebooku w opcji Marketplace
  • możesz mieć sklep „wynajęty” na którejś z platform udostępniających gotowe rozwiązania: np Shopify czy nawet Woocommerce właśnie
  • możesz mieć sklep własny na własnym serwerze instalując na nim gotowe oprogramowanie sklepowe: Magento, PrestaShop czy właśnie WordPress z Woocommerce

Jak widzisz opcji jest wiele, nie będę opisywał wad i zalet każdej z nich, ale opiszę tylko jak powstaje sklep w opcji, którą wyżej pogrubiłem.

Ok, teraz naprawdę zaczynamy.

Domena czyli własny adres sklepu

Na początek musisz wymyślić sobie adres swojego sklepu, potem sprawdzić czy ten adres nie jest jeszcze zajęty i jeśli nie, kupić domenę.

Domena, to to co użytkownicy wpisują w pasek adresu przeglądarki, czyli np https://facebook.com, https://onet.pl itd. Ty też w opcji którą opisujemy musisz mieć swoją domenę.

Czy domena jest dostępna do zakupu, sprawdzaj na stronie https://dns.pl (zakładam, że chcesz mieć domenę kończącą się na .pl).

Gdy już znajdziesz fajną domenę dostępną do kupienia, kupisz ją w firmie hostingowej, więc powoli przechodzimy do następnego kroku.

Może dopowiem, że tak naprawdę nie trzeba kupować domeny tam samo gdzie hosting, ale tak jest najszybciej i najłatwiej.

Hosting czyli miejsce na sklep

Gdy ktoś wpisze adres twojego sklepu w pasek adresu, powinien się połączyć z faktycznie istniejącym komputerem w sieci, na którym będzie zainstalowany twój sklep. Taki komputer nazywamy serwerem (hostem), a firmy które oferują miejsce na takim serwerze nazywamy firmami hostingowymi.

Tu powinienem polecić jakieś firmy, ale to temat dość drażliwy i dość brudny: z jednej strony jakoś mi specjalnie nie zależy jaką firmę wybierzesz i mógłbym cie po prostu odesłać do google, ale to jednak zła opcja: w sieci odbywa się dość agresywny marketing firm hostingowych i niekoniecznie najlepsze rozwiązania są najbardziej widoczne. Powiem tak: ta strona jest hostowana na NetBomb.pl i jest to hosting po prostu ok – niewiele mu brakuje do bycia idealnym, ale idealny nie jest. Jeśli miałbym rozważyć inne opcje pod swoje strony byłyby to thecamels.org , ovh.pl, smarthost.pl. Odradzam home.pl.

Gdy wejdziesz na którąś z tych stron, zobaczysz, że możesz tam kupić domenę oraz miejsce hostingowe w jednym z predefiniowanych pakietów. Różne pakiety oferują różną przestrzeń na dysku (to ile będziesz mieć miejsca na pliki sklepu i zdjęcia produktów), różną wydajność serwera (to jak szybko strona będzie się ładować) i różny dostępny przesył danych (odpowiednik przesyłu danych w pakiecie mobilnym w twoim telefonie, tylko, że od strony serwera).

Którą opcję wybrać? Sam sklep na WordPressie zaraz po zainstalowaniu zajmuje około 0,05 GB miejsca (ale zaraz zaczniesz wgrywać tam zdjęcia swoich produktów i to szybko podniesie tę wartość), a jak zobaczysz pakiety zaczynają się od 5 czy 10 GB. Zatem tak: jeśli wybierzesz najmniejszy pakiet, to wcale nie będzie zła decyzja. Nawet jak okaże się za skromy, większość firm hostingowych oferuje opcję przejścia na pakiety droższe i bardziej pojemne/wydajne.

Tu pewna uwaga podsumowująca: jak pewnie zauważyłeś domenę i hosting trzeba kupić. Kupuje się je opcji abonamentowej na rok i co roku będzie trzeba odnawiać ten zakup. Cena domeny .pl to mniej więcej 50zł za rok, a hosting znajdziesz przeważnie poniżej 200zł na rok. Więc twój sklep, nawet jak będziesz chciał go zrobić sam, na tę chwilę będzie cię kosztował około 250zł rocznie.

Certyfikat SSL

Sklepy internetowe by działać legalnie (przyjmować pieniądze i przetwarzać dane klientów) muszą być dostępne przez połączenie zaszyfrowane: w pasku adresu zamiast http:// powinno być https://, obok powinna być kłódeczka. Dzieje się tak gdy dany adres ma certyfikat SSL.

Większość firm hostingowych pozwala włączyć taki certyfikat i przeważnie jest on darmowy. Jak to się robi, dowiesz się w działach pomocy na stronach poszczególnych firm hostingowych.

Instalacja oprogramowania na serwerze

Teraz musisz wgrać na serwer oprogramowanie sklepowe. My zajmiemy się oczywiście wspomnianym WordPressem i Woocommerce.

WordPress to zestaw plików, które po wgraniu na serwer powodują, że wyświetla się strona z kilkoma podstawowymi funkcjonalnościami: widać powitalną stronę, możesz się zalogować do panelu administracyjnego swojej strony by tę stronę zmodyfikować, dodać kolejne podstrony, pisać na niej wpisy blogowe (tak jak ten wpis, ta strona też działa dzięki WordPressowi) i kilka innych rzeczy.

WordPress jest darmowy i możesz go pobrać ze strony https://pl.wordpress.org/.

WordPress sam w sobie nie ma funkcji sklepowych, ale WordPressa rozszerza się instalując w nim dodatki (pluginy). Jeśli doinstalujesz do niego Woocommerce, pojawią się w nim funkcje sklepowe: będziesz mógł dodawać do niego produkty, klienci będą mogli je kupować i płacić za nie, a ty zobaczysz o tym informację w panelu administracyjnym swojej strony i będziesz mógł je wysłać.

Wtyczka Woocommerce jest darmowa i opcję jej instalacji znajdziesz w panelu swojego WordPressa, lub pobierzesz ją ręcznie tutaj https://pl.wordpress.org/plugins/woocommerce/.

Ok, ale zagalopowaliśmi się. Wróćmy do instalacji WordPressa. Jak mówiłem jest to zwykły zestaw plików, które trzeba wgrać na serwer.

Po wykupieniu hostingu dostaniesz (najpewniej emailem) informacje dostępowe w tym adres, login i hasło do FTP/SFTP i dane bazy danych (lub instrukcje jak utworzyć taką bazę danych).

Gdy masz już te dane, rozpakowane pliki WordPressa przesyłasz na serwer za pośrednictwem np programu Filezilla. W tym celu właśnie potrzebujesz adresu i danych dostępowych FTP/SFTP. Pamiętaj by wgrać wszystko do katalogu /public_html na serwerze i pamiętaj by nie wgrywać rozpakowanego katalogu /wordpress wraz z tym katalogiem a tylko zawartość tego katalogu.

Potem łączymy się z naszą stroną przez przeglądarkę i ujrzymy konfigurator, w którym musimy podać dane dostępowe do bazy danych, nadać stronie tytuł, stworzyć konto administratora i tyle.

Jeśli to cię przerasta podpowiem, że większość firm hostingowych w swojej dokumentacji ma opisany ten proces. Często mają też autoinstalator WordPressa.

Po zainstalowaniu WordPressa przejdź w panelu administracyjnym do opcji Wtyczki i tam wybierz Dodaj nową. Wyszukaj Woocommerce, zainstaluj, aktywuj ją i skonfiguruj w krótkim kreatorze.

Twój sklep jest już gotowy

Tak, na ten moment masz już działający sklep. Bardzo podstawowy, ale jest to już sklep. Możesz zacząć dodawać produkty.

Nie powinieneś jednak na tym etapie kończyć jego tworzenia. Musisz sprawić by wizualnie różnił się od wszystkich innych sklepów, które kończą na tym etapie i by miał kilka dodatkowych wtyczek, które zwiększą sprzedaż w twoim sklepie.

Przyjmowanie płatności

Na pewno potrzebujesz wtyczki do przyjmowania płatności online. Woocommerce po instalacji oferuje opcję odbioru osobistego, wysyłki za pobraniem i dwie bramki płatności – Paypal i Stripe, które nie są popularne w polskich warunkach i mogą odstraszać od zakupu część klientów.

Polacy są przywyjczajeni do płacenia albo szybkim przelewem ze swojego konta bankowego, na które są przekierowywani ze sklepu, albo blikiem. W tym celu musisz nawiązać współpracę z którąś firm pośredniczących w płatnościach. Sam korzystam najczęściej z tpay.com, ale inne popularne to przelewy24.pl, payu.pl czy dotpay.pl.

Korzystanie z usług tych firm jest bezpłatne ale firmy te pobierają procent od transakcji. Najczęściej jest to coś pomiędzy 1,5% a 5% od każdego zakupu w twoim sklepie.

Po podpisaniu umowy z taką firmą musisz zintegrować te rozwiązanie ze swoim sklepem. Robi się to instalując odpowiednie wtyczki. Sprawdź na stronie pośrednika płatności czy nie ma gotowej wtyczki do WordPressa/Woocommerce, a jeśli nie ma, przejrzyj ofertę wpdesk.pl gdzie można kupić wiele wtyczek do Woocommerce dostosowanych do polskiego ehandlu.

Zmiana wyglądu sklepu

Wszystkie WordPressy po instalacji wyglądają wizualnie tak samo. Jeśli ten wygląd ci się nie podoba, może w panelu administracyjnym WordPressa doinstalować inny motyw (menu Wygląd >Motywy). Dostępne są tam darmowe ale przeważnie skromne motywy. Więcej znajdziesz np na themeforest.com, przy czym tam motywy są wyłącznie płatne.

I wszystkie inne wtyczki

Wtyczki to największa potęga WordPressa. Dzięki nim ododasz nowe funkcje do swojej strony, sprawisz, że strona będzie łatwiejsza do znalezienia w wyszukiwarce Google, sprawisz, że oferty z twojego sklepu będą dostępne w porównywarkach cen takich jak Ceneo.pl, zintegrujesz sklep z wysyłkami do paczkomatów, sprawisz, że dodając produkt do sklepu od razu pojawi się on też w ofercie na Allegro czy innych platformach handlowych, będziesz rozsyłać newslettery do klientów, zdefiniujesz bardzo zaawansowane reguły kosztów wysyłki, zmienisz swój sklep w system rezerwacji usług czy pokoi hotelowych… Lista jest nieskończona.

Nie polecam tu żadnych konkretnych wtyczek, ale jedynie chce zapalić w tobie iskierkę podpowiadającą, że masz wiele kierunków w które twój sklep może ewoluować.

Pamiętaj jednak o jednej rzeczy: dodanie nowej wtyczki to nie tylko nowa funkcjonalność, ale także dodatkowe obciążenie dla serwera. Gdy wpadniesz w szał dodawania wtyczek, możesz sprawić, że twoja strona zamiast ładować się w kilka sekund, ładować się będzie nawet kilka minut. Zamiast zwiększenia sprzedaży, sprawisz, że twoi klienci będą rezygnować z zakupu. Działaj więc rozsądnie.

Rozwiązania szyte na miarę

Wtyczek jest mnóstwo, ale nie jest to liczba nieskończona. Do tego nie każda może robić coś dokładnie tak jak to potrzebujesz. Ponadto korzystając z gotowych motywów, wyróżnisz swoją stronę ale w sposób jaki oferuje dany gotowy motyw. I do tego na pewno są w sieci korzystające już z tego samego motywu, więc wygląd twojej strony nie będzie unikalny.

Rozwiązaniem jest wynajęcie programisty lub firmy programistycznej, która rozwinie twoją stronę dokładnie tak jak tego potrzebujesz. Albo możesz sam nauczyć się programować.

Pamiętaj, że to także ważna opcja i zaleta sklepu na WordPress i Woocommerce: dzięki wtyczkom, motywom i rzeszy programistów posiadanie sklepu w tym modelu powoduje, że ogranicza cię właściwie albo twój budżet, albo czas (jeśli nadal zdecydujesz się robić wszystko sam i uczyć się jak to się robi).

To tyle

Tworzenie sklepów jest proste? Sam to oceń. Dla mnie bardzo proste ;) ale jak mówiłem nie zajmuję się tym. Jeśli po przemyśleniu uznasz, że albo cię to przerasta albo po prostu wolisz w sklep zainwestować nie swój czas, a pieniądze, pamiętaj, że zawsze za darmo zlecisz wykonanie sklepu (lub jego dokończenie lub dalszy rozwój) na mojej głównej stronie czyli https://wpzlecenia.pl


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Sklep internetowy na WordPress i Woocommerce – co trzeba wiedzieć na początek”

  1. Awatar Argentum Event

    Fajne i przyjemne opracowanie! :)