Types stanie częścią Toolseta na dobre

To bardzo wielka zmiana w WordPressowym świecie. Jedna z najpopularniejszych wtyczek (ponad 200 tysięcy aktywnych instalacji) jaką jest Types przestanie być samoistnym bytem i stanie się częścią większej, choć mniej popularnej wtyczki Toolset.

Od razu, żeby nie było żadnych nieporozumień i domniemań wspomnę, że pracuję w firmie, która rozwija zarówno Types jak i Toolset, choć sam nad tymi wtyczkami nie pracuję. Więc przyjmijmy, że jestem tu nieobiektywny, ale z drugiej strony postaram się być tak obiektywny, jak tylko umiem :)

Co to ten Types?

Jeśli ktoś z Was jakimś cudem nie spotkał się z wtyczką Types, to wyjaśniam, że jest to taki Advanced Custom Fields + obsługa własnych typów wpisów (stąd też nazwa). Jeśli ktoś z Was nie zna także ACF, to zacznijmy od podstaw:

W WordPressie wbudowanych jest kilka typów wpisów, takich jak „wpis blogowy” czy „strona”, ale programiści mogą dodawać kolejne typy. I tak na przykład twórcy wtyczki WooCommerce dodali typ wpisu „produkt”. Jeśli znasz PHP, możesz dodać kolejne typy. Jeśli nie znasz: możesz je wyklikać we wtyczce Types.

Każdy typ wpisu ma kilka podstawowych pól, jak pole na tytuł i pole na treść wpisu. Dzięki własnym polom każdy może zdefiniować kolejne, jednak jeśli nie znasz PHP i nie instalujesz dodatkowych wtyczek, dodawanie takich pól nie jest super intuicyjne i w takich polach można dodać tylko treśc tekstową – nie dodasz obrazka, nie stworzysz łatwo pól zawierających wielokrotne wartości, nie sprawdzisz czy w pole, które nazwałeś „adres email” faktycznie wpisano adres email. Te wszystkie dodatkowe rzeczy możesz zrobić jeśli znasz PHP, lub instalujesz wtyczkę Advanced Custom Fields lub właśnie omawiany tu Types. Dodają one przyjazne konfiguratory pól i interfejs do wprowadzania wartości pól, na który nie będzie narzekać twój nietechniczny klient, któremu zrobiłeś stronę.

Podsumowując, dzięki Types o wiele szybciej i łatwiej przygotujesz dodatkowe typy wpisów i dodatkowe pola w tych wpisach. Do tego osoba, która takie wpisy będzie dodawać czy wypełniać otrzyma przyjemny interfejs do tego (nie gorszy niż interfejs WordPressa).

A co to Toolset?

Choć po powyższym opisie może się wydawać, że Types to remedium na wszystkie bolączki, tak naprawdę wciąż pozostaje pewien kawałek roboty, który zawsze trzeba doprogramować w PHP. Wyobraźmy sobie, że klient zlecił ci zrobienie strony katalogu samochodów w komisie. Dzięki  Types bardzo szybko rejestrujesz nowy typ wpisu o nazwie „samochód”, w nim dodajesz własne pola „przebieg” i ustawiasz, że w te pole można wprowadzić tylko liczbę, podobnie pole na „rocznik”, dodajesz pole na zdjęcie gdzie użytkownik wygodnie wybierze i od razu prześle zdjęcie z dysku (ba, możesz nawet ustawić, że pole te jest repeated i można dodawać wiele zdjęć) i wszystko inne, o co klient cię poprosił.

Czas na wypłatę?

Niestety nie. Pozostaje jeszcze robota we front-endzie. Masz już gotowy motyw lub klient dostarczył ci jakiś, ale motyw ten oczywiście nic nie wie o typie wpisu „samochód”. A przecież trzeba:

 • wyświetlić listę samochodów, na tej liście odpowiednio poukładać elementy (że zdjęcie ma być po lewej, rocznik po prawej… odnośnik „więcej” na dole…)
 • może dodać na górze listy lub w bocznym panelu opcje filtrowania tej listy? „Pokaż tylko samochody młodsze niż…”, „tylko ze zdjęciem”, „tylko czerwone oraz białe”?
 • a co ze stroną wyświetlającą pełen opis samochodu? Ją też trzeba jakoś poukładać, zdjęcia w rządku, dalej opis pod spodem, dalej parametry techniczne, dalej sekcja z danymi kontaktowymi właściciela…
 • mało tego, może twój klient jest naprawdę wymagający i chce by można było dodawać samochody także z front-endu? Trzeba napisać odpowiedni formularz, ustawić reguły, że taki samochód trafia do moderacji…

To jest całkiem spora robota w PHP. A czas leci i klienci czekają.

I tu właśnie na scenę wkracza Toolset :) To wszystko co wyżej wypunktowałem w Toolsecie po prostu wyklikasz i poukładasz na zasadzie przeciągnij i upuść. Inaczej mówiąc, jeśli masz już gotowy motyw (dowolny, nawet taki, który nie był tworzony w celu zrobienia katalogu samochodów), z Toolsetem dodasz własne typy z dowolną ilością i rodzajem pól, sprawisz, że wyświetlane będą na różne sposoby we front-endzie w mniej więcej godzinę (wliczając też czas na formularz dodawania).

Oczywiście możesz robić nie tylko katalogi samochodowe ale jakiekolwiek inne strony :) Baza nieruchomości? Strona dla przychodni, na której dyrektor chce dodać i pokazać profile kolejnych lekarzy? Kwiaciarnia i kolejne bukiety kwiatów? Restauracja z różnymi daniami? Hotel z różnymi pokojami i salami konferencyjnymi? To wszystko się da.

I oczywiście wspomniałem tylko o pewnej części możliwości Toolset, a jest ich o wiele więcej. Mógłbym opisać jak ładnie integruje się z najpopularniejszymi site builderami, jakie ma wsparcie dla WooCommerce, co można zrobiś z mapami Google, ale kończmy już z tą reklamą ;)

Podsumowując, Toolset jest wtyczką przeznaczoną dla WP-developerów, która pozwala wyklikać ogromną część zlecanych im stron. Jeśli zaraz  po przeczytaniu tego tekstu wrócisz do pisania kodu dla kolejnej zleconej ci strony, wiedz, że z Toolsetem ktoś właśnie te zlecenie robi nie w kilka dni, a w kilka godzin.

Dlaczego więc koniec darmowego Typesa?

Najkrócej mówiąc: bo Types od chyba zawsze był tylko elementem większego procesu tworzenia stron, który można było albo dokończyć samemu w PHP, albo myszką w Toolsecie. Zamierzeniem było zaoferowanie darmowego Typesa w nadziei, że pociągnie to za sobą sprzedaż Toolseta.

Taki model ma swoje zalety, ale także wady. I te ostatnie przeważyły.

Przede wszystkim o wiele łatwiej jest rozwijać całość jako… całość. Ciągłe pilnowanie się by kod w Toolsecie zakładał, że użytkownik ma lub nie ma Typesa i w drugą stronę spowalnia pracę naszych programistów. Synchronizacja wydań by obie wtyczki korzystały z tego samego API, spowalnia wypuszczanie tych wydań.

Utrzymywanie darmowego Typesa to także świadczenie supportu dla ludzi, którzy nie płacą. Mamy kilkunastoosobowy team ludzi, którzy dostają normalną pensję (pomnożoną przez kilkanaście tych osób), które odpowiadają na pytania od niepłacących użytkowników Typesa i płacących za wsparcie użytkowników Toolset. W takim wypadku użytkownicy Toolset mogli czuć się poszkodowani i prawdę mówić tę zmianę przyjęli z  wielkim zadowoleniem.

Migracja użytkowników Types w kierunku Toolseta nie jest zbyt wielka, dlatego projekt „Types jako reklama Toolseta” zostanie zakończony.

Ale… naprawdę koniec?

Nie :) Types nie przestanie działać, więc jeśli go używasz, możesz używać dalej. Nie usuwamy go ze strony WordPress.org. Jedynie nie będziemy go rozwijać o nowe funkcje.

Co więcej, do końca 2018 roku wciąż będziemy wydawać dla niego poprawki błędów, w tym – jeśli takie zostaną wykryte – błędów bezpieczeństwa.

Więc jeśli masz lub stworzyłeś stronę z pomocą Types, spokojnie będzie ona nadal działać. Jedynie pamiętaj, że jeśli chcesz stworzyć kolejną, Types czeka na ciebie „w środku” Toolseta (a przy okazji dostaniesz tonę dodatkowych „przyspieszaczy”). Nie za darmo, ale 69 dolarów za możliwość zrobienia strony w kilka godzin (i zarobienia na niej kilku tysięcy) to chyba dobra cena :)


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

5 odpowiedzi na „Types stanie częścią Toolseta na dobre”

 1. Awatar SpeX

  A jest jakaś bezpłatna alternatywa?

  1. Awatar Mariusz

   @SpeX alternatywnie masz jeszcze do dyspozycji https://pl.wordpress.org/plugins/custom-post-type-ui/, która działa całkiem nieźle.

 2. Awatar Konrad Karpieszuk

  Dla samego Types, jest ACF (ale jest ubozszy o obsluge typów wpisów, jest tylko do custom fields). Dla calej reszty Toolseta nie ma, to jest za duza robota by komus sie chcialo to robic za darmo (u nas nad Toolsetem, w tym i Types, pracuje okolo 40 osob)

 3. Awatar Daniel

  Szkoda że to już koniec Types, bardzo dużo go kiedyś używałem.

  1. Awatar Konrad Karpieszuk

   nadal jest dostepny, jedynie teraz wraz z platnym wsparciem :)