Czym jest Snapshot Pro i dlaczego warto się nim zainteresować?

Własnoręczne uszkodzenie witryny lub atak wymierzony w nią ze strony innych podmiotów zwykle wiąże się z nieodwracalnymi skutkami. Dodając do tego brak kopii zapasowej, odgrywamy najgorszy możliwy scenariusz. Ludzie dzielą się na tych robiących kopie zapasowe oraz tych, którzy zaczną je robić.

W artykule skupimy się na przywracaniu WordPressa za pomocą niezwykle użytecznego pluginu Snapshot Pro. Pokażemy Ci, w jaki sposób sprawnie przywrócić instalki WordPressa. Zapraszamy do lektury.

Czym jest Snapshot Pro i dlaczego warto się nim zainteresować?

Snapshot Pro to wtyczka, która oferuje sporą elastyczność w przypadku backupowania WordPressa.

Możesz utworzyć kopie zapasowe pojedynczej strony, a także witryny złożone z kilku stron. Wtyczka umożliwia odzyskiwanie strony głównej i podstron niezależnie, dzięki czemu masz pełną kontrolę nad wykonywanymi kopiami zapasowymi. Poza tym wszelkie operacje związane z funkcjonowaniem wtyczki możesz wykonywać wprost z kokpitu WordPressa – szybko i intuicyjnie.

Poza tym Snapshot Pro umożliwia:

 • Tworzenie nieograniczonej ilości snapshotów
 • Współpracę z FTP i SFTP, Amazon S3, Dropboxem, Dyskiem Google
 • Kolejkowanie snapshotów
 • Ręczne kopie zapasowe
 • Nadmiarowe kopie zapasowe
 • Automatyczne usuwanie starych kopii zapasowych
 • Ustawianie interwałów między wykonywanymi kopiami zapasowymi
 • Pobieranie logów

Krok 1: Rozpoczęcie przywracania – kopia zapasowa pluginów, tematów i stworzenie snapshotów

Kopiowanie linków do snapshotów

Zanim zaczniesz przywracanie, musisz skopiować linki do jednego z wykreowanych uprzednio snapshotów. Przykładowo, jeżeli wykonałeś kopię zapasową i umieściłeś ją na swoim serwerze, użyj ścieżki dostępu, która zawiera domenę Twojej witryny. Jeżeli snapshot jest zapisany na Twoim koncie w Dropboxie, upewnij się, że jest w folderze publicznym i wygeneruj do niego link.

Wklej URL snapshota w miejsce, w którym będziesz miał dobry dostęp. Będzie Ci on później potrzebny.

Wylistuj pluginy i tematy

Następnie musisz wymienić pluginy i tematy, z których korzystasz. Po pozytywnym odzyskaniu WordPressa musisz być w stanie dokładnie odwzorować wszystkie wykorzystywane przez siebie elementy. Jeżeli ne możesz uzyskać dostępu do kokpitu, skorzystaj z serwera FTP.

Przejdź do: wp-content/plugins i na podstawie nazw folderów wylistuj pluginy, których używasz. Analogicznie postąp z motywami. Znajdziesz je pod ścieżką: wp-content/themes.

Krok 2: Usunięcie strony

Teraz musisz całkowicie usunąć witrynę. Zanim to zrobisz, profilaktycznie utwórz kopię zapasową. Kopie zapasowe uszkodzonych lub zablokowanych stron na WordPressie robi się w nieco inny sposób niż „zdrowych” stron. Stronę możesz usunąć za pomocą kokpitu lub ręcznie z poziomu serwera.

Krok 3: Zainstalowanie świeżego WordPressa

Następnie utwórz nową instalkę WordPressa oraz zainstaluj i aktywuj plugin Snapshot Pro.

Zapoznaj się z listą wtyczek i motywów, które przygotowałeś wcześniej i zainstaluj je na swojej świeżej stronie. Kolejny krok jest kluczowy i nie może być ominięty, ponieważ wiąże się z to z niepowodzeniem całego procesu przywracania:

Nie aktywuj żadnego z zainstalowanych motywów i wtyczek innych niż Snapshot Pro. Te operacje wykonasz później. Teraz przystąp do importowania snapshotów.

Krok 4: Importowanie snapshotów

Przejdź do: Snapshot>Import. Wprowadź URL skopiowanego uprzednio snapshota do odpowiedniego pola poniżej strony, a następnie kliknij przycisk Scan/Import Snapshot. Po pomyślnym zaimportowaniu możesz przywrócić witrynę.

Krok 5: Odzyskanie strony

Przejdź przez ścieżkę: Snapshot>All Snapshots i ustaw wskaźnik myszy nad nazwą importowanego snapshota. Następnie kliknij przycisk Restore (przywróć). Nie jest to bieżąca kopia zapasowa, a profil snapshota, który został utworzony.

Po kliknięciu przycisku przywracania powinieneś zobaczyć rzeczywiste zaimportowane archiwum snapshota. Wskaż nazwę pliku archiwum i kliknij link przywracania. Na następnej stronie możesz dostosować niektóre opcje i wybrać elementy przywracania. Kliknij opcję Restore selected database tables option i upewnij się, że wszystkie pola są zaznaczone.

Następnie dołącz wybrane poliki i zaznacz wszystkie dynamicznie wyświetlane pola. Przewiń na dół strony i zaznacz pole Turn off all plugins box. Ponownie upewnij się, że wszystkie pluginy i motywy nie są zainstalowane.

Kliknij przycisk Restore Snapshot na dole strony, aby rozpocząć proces przywracania witryny z zaimportowanego snapshota. Możesz obserwować proces na bieżąco. Gdy Twoja witryna zostanie przywrócona, wtyczka poinformuje Cię o tym.

Gratulacje! Proces przywracania uszkodzonego lub zablokowanego WordPressa przebiegł pomyślnie!

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Czym jest Snapshot Pro i dlaczego warto się nim zainteresować?”

 1. Awatar Janusz Kamiński

  Napotykałem się wcześniej na tą wtyczkę, jednak nie testowałem. Teraz na pewno przetestuję :) Dzięki za przegląd!