Powstaje nowy edytor wpisów do WordPressa

Automattic zainicjalizował nowy projekt pod nazwą Gutenberg mający na celu zastąpienie obecnego edytora wpisów w WordPressie nowym. Prace są jeszcze we wczesnej fazie ale patrząc na dostarczone prototypy, muszę powiedzieć, że zapowiada się to całkiem dobrze.

Najważniejsza zmiana jaki nastąpi to podejście do tego, co będziemy widzieć w edytorze. Do tej pory gdyby zapytać kogoś zerkającego nam przez ramię co widzi, gdy edytujemy wpis, odpowiedziałby oczywiście „edytor wpisu”. I tyle.

Patrząc na to co powstaje w ramach projektu Gutenberg najłatwiej jest odpowiedzieć, że jest to „edytor bloków”. Wpis nie będzie teraz traktowany jak zestaw następujących po sobie akapitów, czasem zawierających zwykły tekst, czasem obrazek, listę. Teraz będziemy edytować kolejne bloki, a każdy z nich będzie zawierał właśnie tekst, obrazki, listy… Zmiana jest subtelna i tylko w warstwie wizualnej edytora (tworzone bloki nadal będą zapisywane jako jeden ciąg tekstu w polu post_content w bazie danych), ale zmienia nieco sposób w jaki będziemy pracować z tworzonym tekstem.

Przede wszystkim doda wiele nowych możliwości. WordPress automatycznie będzie miał wbudowancyh wiele podstawowych typów bloków (tekstowy, obrazka, oEmbed do wstawiania filmu z YouTube), ale autorzy wtyczek czy motywów będą mogli dostarczać swoje własne. Do tej pory developerzy dodawali kolejne przyciski do wstawiania shortcodów, teraz zdefiniują typ bloku, jaki użytkownik może wstawić i wizualnie dostosować. Specyfikacja API jest już tworzona.

Czy osoby przyzwyczajone do obecnego edytora musza się czegoś bać? Myślę, że nie. Przyzwyczajenie się do nowego wyglądy – choć zawsze w pierwszym momencie nie jest mile widziane – nie będzie zadaniem specjalnie trudnym. Co więcej zawsze nowy interfejs można będzie ignorować jeśli wszystko co chcemy to pisać blognotki: Obecne dotychczas skróty klawiaturowe nadal będą działać, a wciśniecię klawisza enter utworzy nowy akapit (choć w tle Gutenberg rozpocznie tworzenie nowego bloku z nowym akapitem).

Jeśli ktoś ma się czegoś obawiać, to twórcy page builderów takich jak na przykład Beaver Builder. Gutenberg wydaje się jeśli nie mieć na celu zastąpienia tych rozwiązać, to na pewno być bardzo inspirowany tym co buildery oferują. Wiele osób pokochało (i równie wiele znienawidziło) możliwość wizualnego komponowania stron przez dodawanie kolejnych sekcji, teraz będą mogli to robić w ramach standardowego WordPressowego edytora.

Data oficjalnego wprowadzenia nowego edytora nie jest jeszcze znana (a patrząc na zaawansowanie prac nie należy się tego szybko spodziewać). Na razie można zapoznać się trzema prezentacjami jak to ma działać (nie zdziwcie się, że większość przycisków nie działa, to tylko demo konceptu) i kontem projektu na Githubie. Jeśli to nadal dla Was za mało, tu jest wpis po angielsku z większą ilością informacji.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

2 odpowiedzi na „Powstaje nowy edytor wpisów do WordPressa”

  1. Awatar Andrzej

    Bardzo cieszę się, że użytkownik cały czas będzie mógł skorzystać z tradycyjnego edytora. Starsi wiekiem, którzy nie lubią radykalnych zmian i którzy przyzwyczaili się do „edytora jak w Wordzie” nie będą mieli problemów z samodzielnym dodawaniem nowych treści.

    Ale osobiście jestem bardzo zainteresowany i czekam na tę zmianę :)

  2. Awatar Janusz Kamiński

    Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie :) Dobra alternatywa tradycyjnemu edytorowi :)