sie
16
2016

WordPress 4.6 wydany

Właśnie ukazała się nowa wersja WordPressa oznaczona numerem 4.6 i o nadanym imieniu Pepper (jak zwykle na cześć muzyka jazzowego).

Przejdźmy od razu do listy nowości:

Dla użytkowników

Płynne aktualizacje wtyczek

Ekran aktualizacji wtyczek przypomina teraz widok jaki mamy w Androidzie podczas aktualizowania aplikacji ze sklepu Google Play: aktualizacje przebiegają mniej więcej równocześnie i widzimy pasek postępu osobny dla każdego elementu.

Natywne czcionki w Kokpicie

Zrezygnowano z używania w Kokpicie czcionek ładowanych z sieci. Ma być dzięki temu szybciej (osobiście czytałem, że jednak dzięki cacheowaniu ładowanie czcionek z sieci jest jednak szybsze i może być jeszcze szybsze)

Sprawdzanie popsutych odnośników

Jeśli w edytorze wkleisz zły odnośnik, WordPress poinformuje cię o tym

Szkice w pamięci przeglądarki

Postęp tworzenia wpisu zapisywany będzie w pamięci przeglądarki, a nie w bazie na serwerze, dzięki czemu będzie szybciej i z mniejszą ilością niepotrzebnych wierszy w tabeli {$wpdb->prefix}posts.

Tłumaczenia wtyczek i motywów

Tłumaczenia do motywów w plikach .po/.mo będą aktualizawane tak samo jak wtyczki i motywy. Jeśli tylko zostaną opublikowane, WP sam je pobierze z repozytoriów.

Dla developerów

Resource hints

Ten temat jest mi obcy więc uczciwie podlinkuję do wyjaśnienia po angielsku (a może ktoś w komentarzach wyjaśni?)

HTTP API z Requests

Funkcje takie jakie jak wp_remote_get() wykorzystują wewnętrznie bibliotekę Requests.

WP_Term_Query i WP_Post_Type

Dwie nowe klasy do odpowiednio zapytań o elementy taksonomii i operacji na własnych typach wpisów

Nowości w register_meta()

API metadanych wspiera teraz opis oraz informacje o typach i dostępności przez REST API

Aktualizacje bibliotek JavaScript

Najbardziej nielubiana przeze mnie rzecz (aczkolwiek konieczna): biblioteki JS zostały zaktualizowane do wersji: Masonry 3.3.2, imagesLoaded 3.2.0, MediaElement.js 2.22.0, TinyMCE 4.4.1, i Backbone.js 1.3.3. Jeśli wykorzystujesz je w swoich motywach czy wtyczkach, na pewno właśnie coś się popsuło ;)

Walidacja danych w konfiguratorze motywu

Jeśli użytkownik zmienił kolor tła z #f0f0f0 na „taki trochę łososiowy” będzie mu można powiedzieć żeby się nie wygłupiał

WP_Site_Query i WP_Network_Query

Dwie kolejne klasy, tym razem do pracy z WordPressem w trybie multisite

 

O autorze: Konrad Karpieszuk

Jak każdy chyba tutaj zacząłem po prostu od blogowania. WordPress jednak tak mnie zafascynował, że szybko zabrałem się za tworzenie stron na nim opartych. Później przyszedł czas na pisanie poradników z nim związanych, zdarzyła się nawet książka. Współorganizowałem pierwszy polski WordCamp. Opiekuję się serwisem WPzlecenia.pl, a teraz także tym podserwisem, na którym właśnie jesteście: dev.WPzlecenia. Wszystkim życzę jak najwięcej wyniesionej WIEDZY odnośnie WordPressa. Zaparzcie kawę, usiądźcie wygodnie i - do lektury! :)

Obecnie jestem pracownikiem firmy tworzącej wtyczkę WPML (pozwala tworzyć wielojęzykowe strony), gdzie odpowiadam za jej rozwój. Jestem także członkiem-założycielem Białostockiej grupy WordUp-owej

4 komentarze + Dodaj komentarz

 • Resource hints

  Ten temat jest mi obcy więc uczciwie podlinkuję do wyjaśnienia po angielsku (a może ktoś w komentarzach wyjaśni?)

  W wielkim skrócie dotyczy to przyśpieszenia ładowania stron docelowych (za linkami) poprzez działania podejmowane przez przeglądarkę w tle.
  W zależności od rodzaju może to być:

  dns-prefetch: przeglądarka w tle zapyta o DNSy, dzięki temu po kliknięciu w link od razu będzie widziała gdzie skierować żądanie;
  preconnect: połączenie w tle do zasobu: wyszukiwanie DNS, handshake TCP oraz opcjonalnie negocjacja TLS;
  prefetch: krok dalej, gdzie przeglądarka pobiera zasób w tle – ale nie powinna go przetwarzać oraz nie może go uruchamiać/renderować na aktualnej stronie;
  prerender: pełne pobranie docelowego zasobu – strony html, w tym trybie przeglądarka może pobrać dodatkowe zasoby wymagane przez pobieraną stronę (css, js etc), może wykonać też renderowanie w tle (z document’s visibilityState ustawionym na prerender).

  Oczywiście trzeba przy tym uważać, bo jeśli mamy kilkadziesiąt linków na stronie i dla wszystkich ustawimy prerender to spowolnimy ładowanie się strony, zamiast przyśpieszyć. Ale jeśli mamy kilka linków, dla których prawopodobieństwo kliknięcia przez użytkownika jest bardzo duże to można tym sposobem przyśpieszyć ładowanie się wskazanych stron.

  • Dzięki za wyjaśnienia. Pewnie niebawem pojawi się to w W3TC

  • Tak, wyczerpana informacja! Ze wszystkich nowości podoba się opcja sprawdzenia linków :)

 • Zmiany cały czas na plus.

Uwaga, leci reklama:

Gdzie nas czytać?

Autorzy »
Komentujący »
#wpzlecenia »