kwi
23
2015

Motywy do WordPressa będą musiały obowiązkowo korzystać z konfiguratora. Na aktualizację macie pół roku

Ciekawa informacja wynika z jednego z ostatnich spotkań developerów WordPressa. Od teraz każdy  nowy motyw dodawany do repozytorium z szablonami, który będzie miał własne, niestandardowe rozwiązanie pozwalające na dostosowanie tego motywu, nie przejdzie weryfikacji.

Zasada ta dotyczy także motywów już obecnych w repozytorium. Autorzy dostali 6 miesięcy na uaktualnienie motywu.

Co należy zrobić? Jeśli jesteś autorem motywu i stosujesz w nim własne – a przynajmniej niestandardowe – ekrany konfiguracji, musisz motyw przepisać tak by korzystał od teraz ze standardowego Customize API.

Czy jest to dobra decyzja? Moim zdaniem tak – do tej pory było tak, że po aktualizacji nowego motywu czasem trzeba było się naszukać gdzie i jak się w nim coś ustawia. Nie sprzyja to testowaniu skórek. Z drugiej jednak strony rozumiem, że wielu autorów może być niezadowolonych: włożyli sporo pracy w owe ekrany, czasem stworzyli specjalne frameworki do tego,często robili to dlatego, że sam WordPress nie dawał tu żadnych ciekawych rozwiązań (Customize API to rzecz stosunkowo nowa).  I teraz pracę tę muszą wyrzucić i zastąpić nowym kodem.

Tu chyba najlepiej na wszystkim wyjdą użytkownicy frameworka Kirki: bazuje on już na Customize API i pozwala go rozszerzać. Zakładam, że osoby korzystające z niego będą mogły przy nim zostać.

Oczywiście nowe przepisy dotyczą tylko tych, którzy publikują motywy na stronie wordpress.org. Autorzy z ThemeForest czy innych platform komercyjnych/niezależnych są póki co niezagrożeni.

O autorze: Konrad Karpieszuk

Jak każdy chyba tutaj zacząłem po prostu od blogowania. WordPress jednak tak mnie zafascynował, że szybko zabrałem się za tworzenie stron na nim opartych. Później przyszedł czas na pisanie poradników z nim związanych, zdarzyła się nawet książka. Współorganizowałem pierwszy polski WordCamp. Opiekuję się serwisem WPzlecenia.pl, a teraz także tym podserwisem, na którym właśnie jesteście: dev.WPzlecenia. Wszystkim życzę jak najwięcej wyniesionej WIEDZY odnośnie WordPressa. Zaparzcie kawę, usiądźcie wygodnie i - do lektury! :)

Obecnie jestem pracownikiem firmy tworzącej wtyczkę WPML (pozwala tworzyć wielojęzykowe strony), gdzie odpowiadam za jej rozwój. Jestem także członkiem-założycielem Białostockiej grupy WordUp-owej

2 komentarze + Dodaj komentarz

  • Ciekawy a zarazem prosty sposób ujednolicenia ustawień szablonu wordpressa zapewne ułatwi dopasowanie preferencji do własnych potrzeb. Myślę że to dobry kierunek w jakim developerzy poszli. A jak w praktyce wyjdzie to zobaczymy :) Dzięki za artykuł!

  • Powiem jako pracownik TemplateMonster, że już pracujemy nad tym. Jak będzie pierwszy taki motyw, odpiszę Panu:)

Uwaga, leci reklama:

Gdzie nas czytać?

Autorzy »
Komentujący »
#wpzlecenia »