WordPress 4.0 „Benny” już dostępny – oto lista najważniejszych nowości

Przyznaję, że opuszczam się w informowaniu Was o kolejnych wydaniach WordPressa. Nie było tu żadnych informacji o kolejnych wersjach beta czy RC1 (to może chociaż tym zabłysnę, że jako jedyny Wam powiem, że przez 1,5 dnia istniał WordPress 4.0 RC2, nawet oficjalna strona o nim nie wspominała).

Dzieje się tak głównie dlatego, że obecnie 90% czasu spędzam grzebiąc w bebechach tworzonych wtyczek i zawsze pracuje na wersjach rozwojowych – nowe wydanie więc mnie nie interesuje, skoro od dwóch miesięcy wiem co w nim jest :)

Jednak o wydaniu oficjalnym czwórki nie mogę nie poinformować. „Benny” właśnie pojawił się na serwerze i można już pobierać. Oczywiście jeśli macie już starszą wersję WP po prostu poczekajcie aż Kokpit was o tym poinformuje.

Oto co nowego w tym wydaniu:

 • Nowy widok mediów – w Kokpicie > Media obrazki wyświetlane są teraz nie tylko jako lista, ale także siatka miniaturek.
 • Natychmiastowy podgląd osadzanych treści – a także fakt, że edytor WordPressa wspiera teraz większą ilość rzeczy korzystających z oEmbed – między innymi można teraz w treści wpisu osadzić tweeta przez zwykłe umieszczenie odnośnika do niego. I co najważniejsze: podgląd jak osadzona treść będzie wyglądać ładuje się automatycznie już w edytorze – nie trzeba zapisywać zmian i przechodzić do front-endu.
 • Zmienna wysokość okienka edytora – bardzo przyjemne usprawnienie: do tej pory, gdy treść wpisu była dłuższa niż wysokość okienka pojawiał się w nim suwak przewijania. Teraz wysokość okienka zmienia się dynamicznie i jedyny suwak przewijania jaki widzimy to ten należący do strony (po prawej stronie okna przeglądarki)
 • „Sklep” z rozszerzeniami – nazwanie tego sklepem to moja własna inwencja, ale coś chyba jest na rzeczy: rozszerzenia wyświetlane w Kokpicie dostały własne ikonki, pod nimi widzimy ocenę użytkowników, obok krótki opis, uporządkowane są w kategorie… zupełnie jak w sklepie Google Play czy na telefonach od Apple (ciekawe czy Automattic szykuje się tu do prezentowania płatnych rozszerzeń i motywów)

add-plugin1

I to wszystko. Dziwi kogoś, że tak przełomowe, okrągłe wydanie 4.0 wprowadza tylko kilka nowości? Niepotrzebnie – twórcy już od dawna zapowiadali, że numer 4.0 wynika tylko z faktu, że poprzednie wydanie było oznaczone jako 3.9, a nikt nie chciał kolejnego nazywać 3.10. Nie ma tu żadnych fundamentalnych zmian API jak by wynikało z zasad semantycznego numerowania. Po prostu kolejna wersja, która już za kilka miesięcy doczeka się do aktualizacji 4.1.

Niemniej, bierzcie, pobierajcie.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

4 odpowiedzi na „WordPress 4.0 „Benny” już dostępny – oto lista najważniejszych nowości”

 1. Awatar SpeX

  A ja bym chciał by w końcu dopracowali typy wpisów. Tak by video w postach dało łatwo wskazywać i osadzać, jak to się robi z ikoną wpisu.

 2. Awatar SpeX

  Nie wiem czemu, ale mam wrażenie iż strona się rozjeżdża (pod Waterfox’em)

 3. Awatar Kamila

  WordPress coraz to bardziej mnie zachwyca. Najnowsza wersja 4.0 jest super. Zwłaszcza to, że wystarczy wkleić link do filmiku i mamy już go osadzonego. Bardzo wiele wiele plusów widzę w tej wersji. Polecam zaktualizować wszystkim tym, którzy jeszcze tego nie dokonali.

 4. Awatar Jakub Milczarek

  Szału w tej wersji nie ma, ale mnie osobiście cieszą zmiany w galerii oraz poprawiony wygląd panelu wtyczek…