kw.
17
2014

WordPress 3.9

Od wczoraj możemy cieszyć się nowym wydaniem WordPressa w ostatniej dużej wersji w linii 3.x, czyli 3.9. Za kilka dni będzie także dostępna zapewne wersja polska.

O nowościach mogli się przekonać już wszyscy, którzy zachęceni naszymi poprzednimi wpisami zainstalowali którąś z wersji beta lub release candidate. Dla tych, którzy jednak na to się nie zdecydowali i z jakiegoś powodu wciąż nie wykonali aktualizacji przedstawiam tę oto listę:

 • Edytor wpisów TinyMCE został zaktualizowany do wersji 4.0

 • Obrazki można opuszczać bezpośrednio w edytorze treści, nie ma już potrzeby otwierania osobnego okienka do tego

 • Ci, którzy okienko to jednak otworzą, zobaczą ulepszony sposób „dostrajania” obrazka, poprawiono kadrowanie i zmianę rozmiaru, można teraz dodać także podpisy zgodne z HTML5

 • Pozostając przy obrazkach: wstawiona do wpisu galeria wyświetlana jest już w czasie edycji (do tej pory widoczny był tylko prostokąt obrazujący w jakim miejscu ona się ostatecznie pojawi)

 • Do wpisów można wstawiać gotowe playlisty zplikami dźwiękowymi do odsłuchania na stronie (wcześniej było to możliwe za pośrednictwem wtyczek)

 • Okno wyboru motywu graficznego posiada nowy wygląd

 • W oknie konfiguracji wyglądu strony (motywu) dodanie nowego widżetu skutkuje jego natychmiastowym podglądem w działaniu.

 • Od tej wersji klasa WPDB nie korzysta już z rozszerzenia mysql_ na korzyści obiektowego mysqli_ (jest to możliwe do zmiany przez ustawienie w pliku konfiguracyjnym stałej WP_USE_EXT_MYSL)

Nowy WordPress jak zwykle dostępny jest do pobrania na stronie projektu, a pełna lista zmian znajduje się tutaj.

Powiązane wpisy

O autorze: Konrad Karpieszuk

Jak każdy chyba tutaj zacząłem po prostu od blogowania. WordPress jednak tak mnie zafascynował, że szybko zabrałem się za tworzenie stron na nim opartych. Później przyszedł czas na pisanie poradników z nim związanych, zdarzyła się nawet książka. Współorganizowałem pierwszy polski WordCamp. Opiekuję się serwisem WPzlecenia.pl, a teraz także tym podserwisem, na którym właśnie jesteście: dev.WPzlecenia. Wszystkim życzę jak najwięcej wyniesionej WIEDZY odnośnie WordPressa. Zaparzcie kawę, usiądźcie wygodnie i - do lektury! :)

Obecnie jestem pracownikiem firmy tworzącej wtyczkę WPML (pozwala tworzyć wielojęzykowe strony), gdzie odpowiadam za jej rozwój. Jestem także członkiem-założycielem Białostockiej grupy WordUp-owej

5 komentarzy + Dodaj komentarz

 • Nie umiem znaleźć jednej ważnej dla mnie opcji, a mianowicie odstęp tekstu od obrazka oraz obramowanie obrazka. Gdzie to można znaleźć w obecnej wersji WordPressa?

 • Zainstalowałem na razie na dwóch serwisach. W odróżnieniu od poprzednich aktualizacji WordPress 3.9 czeka na podjęcie instalacji przez użytkownika (w odróżnieniu od poprzednich wersji) które mnie tylko informowały o zainstalowaniu.

  Wszystkie te zmiany (zwłaszcza dotyczące grafiki) wydają się być bardzo ciekawe i zachęcające.

 • Ja także sobie muszę troszkę pobluzgać na WP 3.9 po pierwsze ten nowy system od mediów jest słabo intuicyjny oraz nie wiem jak zmienić wyświetlaną rozdziałkę dla zdjęcia. Druga sprawa to jest to co kolega wyżej Piotr wspomniał nie ma opcji oddzielenia tekst czy to obrazka od czegoś innego ( ja obszedłem to wpisując np. pod obrazek linijkę „”) ale jest to bardzo czasochłonne. W związku z tym dla mnie nowy WP jest słaby

Uwaga, leci reklama:

Gdzie nas czytać?

Autorzy »
Komentujący »
#wpzlecenia »