Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w WordPressie 3.7? I czy na pewno warto?

Jakie było Wasze pierwsze pytanie po tym, jak wczoraj napisałem, że WordPress 3.7 Beta 2 wprowadza autmatyczne aktualizacje? „Czy będzie się dało to wyłączyć?”. Oczywiście także i u mnie pojawiła się ta wątpliwość, więc pogrzebałem i ja już wiem. Wy będziecie wiedzieć za kilka minut, w zależności jak szybko potraficie czytać.

Faktycznie, jeśli WordPress 3.7 Beta 2 będzie się teraz aktualizował co noc, nie jest to dobry przekaz i budzi obawę. Przez to wszyscy zapomnieliśmy jak dalekie są te codzienne aktualizacje w tamach testu czy sam mechanizm działa od tego jak to działać faktycznie będzie.

Bo najważniejsze: automatyczne aktualizacje włączą się tylko w przypadku poprawek bezpieczeństwa. Nigdy do auto-aktualizacji nie dojdzie powiedzmy z wersji 3.7 na 3.8. Jedynie te z trzecim numerkiem po kropce będą odbywać się za naszymi plecami i oczywiście nigdy (lub prawie nidgy, kto ich tam wie) nie powinny wyrządzić żadnej krzywdy. Aktualizacje 3.6.2 i inne trójcyfrowe wprowadzają tylko niewielkie zmiany i to takie zmiany, które wprowadzić trzeba dla własnego dobra.

Chyba wszyscy się zgadzamy, że każde info o wykrytej krytycznej luce lekko podnosi nam ciśnienie i im szybcej biegniemy pobierać poprawkę. Kto tego nie robi, za jakiś czas pyta na którymś z forów dlaczego jego strona nie jest już jego. Zastosowanie tego mechanizmu pozwoli nam po prostu spać spokojnie.

A co jeśli jednak nadal tego nie chcemy? „Mój WordPress to moja twiedza”. OK, nawet w takim wypadku nadal pozostaje możliwość uniknięcia aktualizacji. Co więcej działa to w dwie strony: w niektórych wypadkach, nawet jeśli chcemy aby takie aktualizacje się odbywały, u nas nie muszą działać.

Oto cały łańcuch decyzyjny jaki się odbywa zanim WordPress stwierdzi, że jednak nam taką aktualizację wykona.

 1. Jeśli do aktualizacji instalacji wtyczek na naszym serwerze konieczne jest podanie danych do FTP (zapewne wielu z Was widziało to okienko podczas na przykład instalacji nowej wtyczki), aktualizacja nie odbędzie się
 2. Jeśli WordPress jest zainstalowany jako wersja kontrolna pobrana z GIT lub SVN (ang. If the install is running as a SVN or GIT checkout), także do aktualizacji nie dojdzie
 3. Najważniejsze: do aktualizacji nie dojdzie jeśli:
  1. Zdefiniowana jest stała DISALLOW_FILE_MODS lub
  2. Zdefiniowana jest stała AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED lub
  3. Zdefiniowana jest stała WP_AUTO_UPDATE_CORE i ma wartość false 
 4. Nasz instalacja musi móc skontaktować się z serwerem wordpress.org po HTTPS, serwer nasz więc musi mieć zainstalowane PHP z włączoną obsługą OpenSSL
 5. Także jeśli z jakiegoś powodu nie działa u nas WP Cron, do aktualizacji nie dojdzie

Tak więc po wszystkim powyższym wydaje mi się, że częstszym pytaniem będzie nie jak wyłączyć, a jak włączyć automatyczne aktualizacje i dać sobie spokój z ręczną instalacją poprawek x.x.1

Źródło miniaturki: flickr.com źródło informacji: make.wordpress.org


Opublikowano

w

przez

Komentarze

3 odpowiedzi na „Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w WordPressie 3.7? I czy na pewno warto?”

 1. Awatar Łukasz - Majsterkowo.pl

  Ja jak najbardziej się cieszę z autołatek bezpieczeństwa :)

 2. Awatar amistad18
  amistad18

  Aktualizacje z np. 3.7 do 3.8 można sobie włączyć, wystarczy w wp-configu dodać:
  define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE’, true );

  Oprócz tego można włączyć auto aktualizację także dla wtyczek i motywów:
  add_filter( 'auto_upgrade_plugin’, '__return_true’ );
  add_filter( 'auto_upgrade_theme’, '__return_true’ );

  I co ciekawe, developerom już zabroniono używać tych filtrów bezpośrednio w motywach i wtyczkach, chyba że ktoś ma ochotę wylecieć z oficjalnego repozytorium.

  1. Awatar Adriano

   WP domyślnie masakruje wklejany kod i cytaty – to powinna być pierwsza wyłączona opcja po instalacji :)

   Tak dla jasności: zamiast przecinków z lewej ma być \”górna łapka\”.