Komentarze Google Plus dostępne już w WordPressie (i nie tylko)

Nie wiem ile czasu minęło dokładnie od kiedy Google zsynchronizował możliwość komentowania blogów na Bloggerze ze swoją platformą społecznościową Google+, ale od razu jak to zrobił, pojawiło się pytanie, czy dostępne to będzie także na innych platformach blogowych.

Dziś mamy odpowiedź: jest to już możliwe. Nie tylko na WordPressie, ale to ta platforma oczywiście interesuje nas najbardziej. Nie wiem na ile jest to oficjalna metoda (nie znalazłem do niej żadnej oficjalnej dokumentacji, a kod sugeruje, że podyszwamy się tutaj pod Bloggera), ale jest i działa.

Jak dodać komentarze Google+ na blogu?

Zacznę od metody dev czyli tej, którą chyba bardziej lubią wszyscy czytelnicy tej strony. A jeśli nie lubią, to warto przynajmniej rzucić okiem by wiedzieć jak to działa; może czegoś się nauczymy. ;)

Po pierwsze należy zakolejkować skrypt javascript z api obsługującym blok komentarzy. W WordPressie robimy to tak:

function kolejkuj_gplus() {
wp_register_script('gplus_plus_js',('https://apis.google.com/js/plusone.js'),null,null,false);
wp_enqueue_script('gplus_plus_js');
}
add_action('wp_head', 'kolejkuj_gplus');

Druga i ostatnia czynność, jaką należy wykonać, to wstawienie w miejsce, gdzie chcemy wyświetlić komentarze taki oto fragment kodu HTML:

<g:comments href="<?php echo the_permalink(); ?>" width="598"
first_party_property="BLOGGER" view_type="FILTERED_POSTMOD"></g:comments>

To wszystko :)

A czy jest gotowa wtyczka do komentarzy Google+ ?

Owszem. Jest ich już kilka – gdy tylko hack umożliwiający wstawianie komentarzy wyciekł do sieci (albo został publicznie przedstawiony przez Google, jak pisałem nie wiem skąd się wzięła ta metoda) od razu pojawiło się kilka wtyczek. Najfajniejsza to chyba Google+ Comments.

Dobrą cechą tej wtyczki jest fakt, że nie zastępuje ona wordpressowego systemu komentarzy tym od Google, a umieszcza oba systemy obok siebie,  w zakładkach.

Niestety bowiem na tę chwilę nie ma możliwości zsynchronizowania obu systemów komentarzy, tak jak to jest np w Disqus. Jeśli ktoś doda komentarz przez Google+, ten nie zostanie zapisany także przez WordPressa i odwrotnie.

(Informacja znaleziona w społeczności WordPress Polska PL na Google+)


Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

2 odpowiedzi na „Komentarze Google Plus dostępne już w WordPressie (i nie tylko)”

  1. Awatar Marcin
    Marcin

    Jest możliwość komentowania jako strona? Czy tylko z prywatnego profilu?

    1. Awatar Konrad Karpieszuk

      z tego co widze to tylko prywatnie