„WordPress Praktyczne projekty” oczami dev.wpzlecenia. Oraz konkurs

I oto kolejna recenzja kolejnej książki przesłanej przez wydawnictwo Helion do redakcji dev.wpzlecenia. Przerwa w recenzowaniu była duża, więc tym szybciej kończę ten wstęp i przechodzę do meritum.

Książka nosi tytuł „WordPress Praktyczne projekty”, autorem jest Witold Wrotek, a jego dzieło liczy sobie około190 stron czarno białych i kolorową, miękką okładkę.

O czym jest ta książka? Fabuły w niej nie znajdziemy. Jest za to opis jak zainstalować WordPressa na własnym komputerze (z systemem Windows), jak dzięki odpowiedniemu dobraniu do niego wtyczek i konfiguracji można przekształcić go w różne typy witryn i wreszcie jak takiego WordPressa przenieść na serwer.

Jeśli po powyższym opisie zawartości wydaje się Wam, że książka opisuje banalne sprawy to… muszę się z Wami zgodzić. Tak – nie znajdziemy w niej nic skomplikowanego, nic czego ktoś kto już z WordPressem się spotkał nie potrafi zrobić. Może z małą poprawką na instalację WP na własnym komputerze. Przy tej okazji wyjaśniono jak w systemie Windows zainstalować serwer Apache i bazę danych mySQL. Dalsza jednak część to po prostu kolejne iteracje „pobierz wtyczkę, wgraj, aktywuj, skonfiguruj”, tyle, że wtyczka za każdym razem inaczej się nazywa i co innego powoduje.

Czy to źle, że taka książka powstała? Wręcz przeciwnie! Choć mówi o rzeczach trywialnych na pewno znajdzie szerokie grono odbiorców i przyczyni się do popularyzacji WordPressa jeszcze bardziej. Świat jest pełen ludzi, którzy o WordPressie słyszeli, słyszą coraz więcej, ale nie wiedzą jak zacząć. No więc ta książka jako początek to jest doskonały pomysł. Zaawansowanym użytkownikom WordPressa odradzam jej zakup. Osobom, które WordPressa nie znają w ogóle lub ledwo znają (mają jakiś tam blog, ale nie za bardzo wiedzą co się z tym wszystkim da jeszcze zrobić), polecam jak najbardziej.

Może jeszcze zanim przejdę do konkursu (i nagle 99 procent czytających przekręciło rolkę w myszce w dół) wyjaśnię cóż się kryje za owymi tytułowymi praktycznymi projektami. Są to kolejne opisy kolejnych pomysłów na witryny stworzone z użyciem WP. I tak mamy:

 • opis jak stworzyć farmę linków – temat już chyba nieco przebrzmiały, ale jeśli ktoś nadal wierzy, że w ten sposób można cokolwiek osiągnąć, proszę bardzo
 • opis jak stworzyć galerie zdjęć – nawet mi trochę ciśnienie podskoczyło gdy zobaczyłem, że autor książki opiera ją na wtyczce NextGen Gallery, którą znam bardzo słabo, a chciałbym poznać lepiej. Niestety: opis ograniczył się do rzeczy kompletnie podstawowych (pobierz, zainstaluj, włącz i skonfiguruj tylko w jak najbardziej podstawowym zakresie)
 • opis jak stworzyć serwis z filmami z YouTube – nie wiem co tu dorzucić od siebie
 • opis jak stworzyć bibliotekę – a jako taką autor książki rozumie serwis www na bazie WordPressa z zainstalowanymi wtyczkami do przeglądania pdfów itp
 • kolejne rozdziały, których już nie czytałem (jako, że do wygrania jest ten właśnie egzemplarz książki, macie gwarancję niepozaginania tych stron) opisujące jak stworzyć katalog nagrań, forum, kalendarz wydarzeń, serwis ogłoszeniowy, stronę wielojęzykową oraz jak podłączyć reklamy AdSense.

Jeśli kogoś zainteresowała któraś z powyższych kwestii, a jeszcze nie wie jak to się robi – zachęcam do zakupu. Lub do udziału w konkursie.

No właśnie – konkurs. Jako, że książka jest przeznaczona dla wordpressowych nowicjuszy, przyciągnijmy takowych na dev.wpzlecenia. Co trzeba zrobić by książkę wygrać?

 • Napisz na swoim profilu na Facebooku krótkie info o tym, że trwa ten konkurs i że bierzesz w nim udział
 • Do info dołącz odnośnik do tego wpisu lub do naszej facebookowej strony facebook.com/wpzlecenia
 • Info musi być publicznie dostępne dla wszystkich odwiedzających facebooka (tak bym mógł wejść i nawet nie mając Cię w znajomych zobaczyć, że faktycznie nas reklamujesz)
 • W komentarzu pod spodem tej recenzji daj linka do powyższego (link bezpośredni do pojedynczego wpisu na FB można uzyskać klikając w datę jego publikacji, nie podawajcie odnośników do całych swoich profili)
 • Wszystko powyższe zdążysz zrobić do godziny 16:00 w sobotę 6 października.

Kto wygrywa? Wygra ta osoba, której info zbierze najwięcej lajków znajomych (możecie o to znajomych poprosić). Jeśli będzie remis, decyduje losowanie.

I jeszcze raz zapraszam do zakupu. Do wygrania jest jeden egzemplarz, ale w księgarni Heliona znajdziecie ich więcej.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

7 odpowiedzi na „„WordPress Praktyczne projekty” oczami dev.wpzlecenia. Oraz konkurs”

 1. Awatar Konrad Karpieszuk

  To będzie dość kontrowersyjne rozstrzygnięcie i mam nadzieję, że nikt się nie obrazi :)

  Zwycięzcą zostaje Paweł Bystrzan, choć Arkadiusz dostał więcej like’ów. Już wyjaśniam o co chodzi.

  Arkadiusz dodał komentarz o 15:59, na minute przed końcem konkursu (godzina powyżej jest błędna, teraz widzę, że nie przestawilem w ustawieniach wordpressa strefy czasowej). O godzinie 16:00 to Paweł miał najwięcej like’ów, więc jest zwycięzcą.

  Arkadiusz dostaje nagrodę pocieszenia: licencję na http://tradematik.pl

  Przewiduję jednak, że możecie zgłosić jakieś protesty, więc piszcie komentarze a mam nadzieję, że uda się to jakoś pokojowo rozstrzygnąć. :)

 2. Awatar Arkadiusz

  o 16 miałem chyba o jeden like więcej, ale powiedzmy, że nagroda pocieszenia będzie dla mnie lepsza :D