WordPress 3.5 pojawi się 5 grudnia, a wraz z nim…

Lubicie czytać wszelkie artykuły co nowego nas czeka wraz z nową wersją systemu operacyjnego, przeglądarki, programu, ulubionego software’u który zostanie wydany dopiero za jakiś czas? Ja lubię. Jeśli też lubicie, mam dla Was wpis co nowego pojawi się w WordPressie w grudniu.

Bo na grudzień, dokładnie piątego grudnia planowane jest wydanie WordPress 3.5. Oczywiście jest to data umowna i jak to często bywało może pojawić się mniejszy lub większy poślizg. Wszystko zależy od tego jak szybko uda się deweloperom wdrożyć i przetestować planowane funkcje.

A oto i one.

Motyw graficzny Twenty Twelve

Miał być już w 3.4, ale się nie pojawił. Na pewno pojawi się w 3.5. Trochę dziwnie  jest wydawać skórkę 2012 gdy rok ten będzie się kończył, dlatego wcześniej zostanie ona opublikowana osobno w katalogu szablonów na wordpress.org.

Wsparcie dla ekranów retina

Wszyscy teraz aktualizują wszystko pod najnowsze iPady, tak będzie też z Kokpitem w WordPressie. Wszelkie grafiki zostaną stworzone na nowo w większej gęstości DPI, a jeśli to możliwe – zastąpione kształtami renderowanymi przez CSS3.

Poprawa user experience

Ponownie dotyczy to Kokpitu. Kilka z jego elementów ma być przeprojektowana (jak na przykład wybór statycznej strony jako głównej strony bloga, narzędzie wyboru koloru), zmianie ulegnie ekran powitalny jaki widzimy po instalacji WordPressa lub jego aktualizacji.

 Znikną Odnośniki

Czy ktoś tego jeszcze używa? Opcji dodawania odnośników do blogrolla? Jeśli używa, używać będzie mógł nadal – funkcja ta zostanie przeniesiona do wtyczki i domyślnie nie będzie dostępna.

Udoskonalenie konfiguracji szablonu

W 3.4 pojawiła się opcja dokładnego dostosowania szablonu jeszcze przed jego włączeniem. Teraz ma być jeszcze lepiej (cokolwiek to znaczy)

Sprawy związane z obrazkami

Dodawanie zdjęć do wpisu także doczeka się kilku modyfikacji. Będzie można taki obrazek od razu przeskalować podczas przesyłania (btw, ja już teraz używam do tego wtyczki resize at upload). Łatwiej będzie można skonfigurować różne rozmiary miniaturek.

Zmiany na linii Twój blog a WordPress.org

Jest tu kilka pomysłów. Przede wszystkim podczas kopiowania plików w czasie aktualizacji WordPressa ma być obliczana suma kontrolna dla takich plików. Ma to uchronić nas przed częstymi przypadkami nie wgrania całego pliku, przez co WordPress przestawał działać. Kolejny pomysł to możliwość definiowania ulubionych wtyczek. Już teraz jest to możliwe na stronie WordPress.org, od grudnia zapewne w Kokpicie swojego WP będzie można wyświetlić listę takich ulubionych wtyczek. Bardzo przydatne dla kogoś kto co chwila stawia kolejne strony i po instalacji przechodzi do wgrania zawsze tych samych wtyczek.

Trzecia opcja to autoinstalatory tłumaczeń dla WordPressa i domyślnych skórek. Po zainstalowaniu wersji angielskiej, z łatwością będzie można doinstalować same pliki językowe i przekonfigurować blog tak, by był na przykład po polsku. W dalszej kolejności pojawia się taka opcja dla wszystkich wtyczek i innych skórek niż Twenty ….

Poprawki API

Tu nie jest jeszcze nic postanowione ale na pewno możemy się spodziewać kilku nowych haków, nowych funkcji czy też całych nowych API.

Tak na razie wygląda lista pomysłów, nie oznacza to jednak, że wszystkie zostaną wdrożone i że nic już więcej nowego się nie zjawi. Jak oceniacie plany na 3.5? Co Wam się najbardziej podoba?

 


Opublikowano

w

przez

Komentarze

13 odpowiedzi na „WordPress 3.5 pojawi się 5 grudnia, a wraz z nim…”

 1. Awatar Marta Gryszko

  „Czy ktoś tego jeszcze używa? Opcji dodawania odnośników do blogrolla?”
  Co za pytanie? ;-) Zapewne pierwsze co zrobię po aktualizacji to zainstalowanie wtyczki do linków. Mam nadzieję, że funkcjonalność będzie taka sama, tzn. można będzie wyświetlać nie tylko linki tekstowe, ale także graficzne, bo korzystałam już w tego kilkakrotnie.

  1. Awatar Konrad Karpieszuk

   ok, ale wyrzucają to właśnie z wp z uwagi na to, że taka funkcja jak najbardziej powinna być wtyczką, a nie integralną częścią cms. linki cały czas są bo pochodzą jeszcze z czasów gdy wordpress nie miał mechanizmu wtyczek

   1. Awatar Wojtek

    Tak, ale z takim podejściem to do wtyczek trzeba wywalić:
    – dodawanie grafik
    – dodawanie wpisów
    – dodawanie stron statycznych
    – konfigurację profili użytkowników
    – system galerii

    I całą masę innych rzeczy… WordPress to system blogowy, a blogroll jest istotnym elementem blogów – tych poważnych, nie tych dziecinnych tworzonych przez „ekspertów” co do nikogo nie linkują i w gruncie rzeczy lansują tylko siebie. IMO usunięcie odnośników to kpina.

    1. Awatar Konrad Karpieszuk

     kurcze, ja do nikogo nie linkuję ;)

     ale i tak bede sie upieral, ze blogroll to powinna byc wtyczka. i nie widzę tu kpiny: przeniesiono do wtyczki a nie na amen usunięto.

     1. Awatar Marta Gryszko

      „ja do nikogo nie linkuję”
      A sekcja „Gdzie nas czytać?” to co? ;-) Buttony reklamowe też można było dodać w ten sposób.

     2. Awatar Konrad Karpieszuk

      Marta, mówiłem o prywatnym blogu :)

 2. Awatar Krzysztof
  Krzysztof

  Ja też uważam, że to jest niepotrzebna funkcja. Nigdy z niej nie skorzystałem, bo co jak można użyć <a href= :)

  1. Awatar marsjaninzmarsa

   Wygodniej jest. No, i można wygodnie definiować rel

 3. […] się o tym na blogu dev.wpzlecenia. Wprawdzie sama nie miałam nic do powiedzenia we wpisie, ale temat nowości w WP 3.5 wydał mi się interesujący i chętnie dowiem się, jak komentują go […]

 4. Awatar Merit

  Fajnie, że udoskonalone będą funkcję dodawanie zdjęć do wpisu, ciekawa jestem jak zostanie rozwiązana konfiguracja szablonu, ale co do braku odnośników to mam mieszane uczucia, bo ich używam i lubię :) Jasne, że można pisać a href… ale z odnośnikami jest jakoś jaśniej i szybciej. Cóż – trzeba będzie zaprzyjaźnić się z nową wtyczką :)

 5. Awatar franek

  moim zdaniem za szybko idą aktualizację, a co za tym idzie tak właściwie zaczną niedługo utrudniać życie…

 6. Awatar marsjaninzmarsa

  Nie mogę się już doczekać tej nowej wersji. :)

  A co do wydzielenia odnośników do wtyczki – mam nadzieję, że będzie ona domyślnie instalowana i nie będzie problemu przy aktualizacji z migracją blogrolki do nowego systemu…

  1. Awatar Jakub Milczarek

   Nie jest ona domyślnie instalowana ale po zainstalowaniu wszystko działa OK. Ja generalnie nie rozumiem akurat usunięcia linków z WP. Zostawiłbym obsługę tej opcji ale włączaną i wyłączaną gdzieś w Ustawieniach.