Oryginalna typografia na stronie dzięki Fontdeck.com

Szukając ostatnio jakiegoś fontu do nowego projektu natknąłem się przypadkowo na serwis Fontdeck.com, który oferuje płatny dostęp do fontów w „chmurze”, umożliwiając ich zastosowanie na naszych blogach, czy też innego rodzaju witrynach.

Po bliższym zapoznaniu się z jego ofertą śmiem twierdzić, że jest on doskonałą alternatywą dla tak dobrze znanych serwisów jak Typekit, czy Google Web Fonts. Jego główną zaletą w stosunku do wyżej wymienionych witryn jest to, że ma on w swojej ofercie o wiele więcej fontów z „polskimi” znakami.

Jak skorzystać z serwisu Fontdeck.com?

Ogólnie rzecz biorąc metody są dwie: dla początkujących i średnio-zaawansowanych. Dużo zależy też od tego, czy mamy możliwość edycji plików szablonu WordPressa, którego używamy. Ale po kolei.

Tak jak wspomniałem na początku korzystanie z usługi Fontdeck.com jest płatne, a polega to na tym, że każdy font ma swoją indywidualną cenę, która jest rocznym abonamentem za używanie go w naszym projekcie. Jednak zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór fontów na stronę, możemy je bezpłatnie przetestować. Fontdeck.com pozwala bowiem na darmowe przeglądanie naszego serwisu z zainstalowanymi fotami pierwszym 20 osobom (adresom IP). Jest to idealne rozwiązanie, które pozwala,  na przykład na przeglądanie nowego projektu przez współpracowników i klientów zanim zostanie on wdrożony w życie dla szerokiego odbiorcy.

Po zarejestrowaniu się w serwisie Fontdeck.com otrzymujemy dostęp do bogatego zbioru fontów, które możemy przeglądać na wiele sposobów: po ich nazwach, po ich rodzaju, po nazwach firm, które te fonty stworzyły, czy wreszcie po tagach. Jeśli jakiś font nam się spodoba, możemy go od razu dodać do naszego bloga lub do zbioru ulubionych fontów.

Aby zainstalować fonty do naszego bloga musimy najpierw w panelu naszego profilu w Fontdeck.com dodać nasz blog podając jego nazwę (nie musi być identyczna z tą właściwą) oraz domenę, pod którą blog działa (bez http://). I tu ważna uwaga: z tego co widzę nasz serwis lub blog, nawet w czasie projektu, nie może znajdować się na naszym serwerze lokalnym (np. na komputerze, czy laptopie), ponieważ usługa Fontdeck.com w takim przypadku nie zadziała. Wynika z tego, że nasz serwis musi być dostępny on-line. Możliwa jest oczywiście zmiana domeny naszej witryny w każdym momencie.

Po wybraniu i przetestowaniu fontów z poziomu serwisu Fontdeck.com możemy je ostatecznie zainstalować na naszej witrynie.

Metoda dla średnio-zaawansowanych

Jeśli mamy możliwość edycji plików naszego szablonu bloga i znamy się chociaż trochę na CSS to polecam tę metodę. Wszystko co musimy zrobić to po pierwsze wkleić jedną linijkę kodu z górnego okna panelu Fontdeck.com do sekcji <head> naszego szablonu (zazwyczaj w pliku header.php), a następnie wkleić kod CSS do pliku style.css aktualnego szablonu, zmieniając nazwy selektorów CSS na te, użyte w naszym projekcie.

Metoda dla początkujących

Alternatywą dla tych, którzy nie znają się na CSS lub też nie mają możliwości edycji plików szablonu bloga pozostaje skorzystanie z wtyczki przygotowanej przez autorów serwisu Fontdeck.com. Po jej zainstalowaniu i włączeniu konfigurację wtyczki zaczynamy od podania numeru ID naszego bloga w serwisie Fontdeck.com (znajdziemy go na stronie z listą fontów, które dodaliśmy do bloga), a następnie w prostym panelu z listą fontów przyporządkowujemy je do takich elementów naszego bloga jak tekst paragrafów i nagłówków od H1 do H3.

Jak wam się podoba to rozwiązanie? Korzystacie już z tego serwisu w swoich projektach?


Opublikowano

w

przez

Komentarze

8 odpowiedzi na „Oryginalna typografia na stronie dzięki Fontdeck.com”

 1. Awatar Kamil

  Faktycznie fontów jest naprawdę dużo. Ciekawe czy można zaznaczać i kopiować font implementowany przez fontdeck.com. Wiesz może coś o tym Piotrze?

 2. Awatar Piotr Sajnog

  Fontdeck.com to nie jest sklep z fontami tylko usługa w „chmurze”, więc nie można kupować tam fontów. Płacisz roczny abonament za wybrane fonty na stronie.

  1. Awatar Kamil

   Rozumiem że to katalog fontów „w chmurze”. Chodziło mi tylko o to, czy umieszczone na stronie fonty można kopiować i zaznaczać dowolnie. Przykładowo Cufona na stronie nie można zaznaczyć (ale skopiować już tak).

   1. Awatar Piotr Sajnog

    Przed chwilą to sprawdziłem i działa to tak, że tekst można zaznaczyć i skopiować np. do Worda, ale nie będzie on w nim zapisany fontem widocznym na stronie.

    1. Awatar Kamil

     O to chodziło. Dzięki :) Wygląda na to, że Fontdeck.com to solidna firma ;)

 3. Awatar Marcin Białasek
  Marcin Białasek

  Czy jest gdzieś dostępna lista polskich fontów w tym serwisie?

  1. Awatar Piotr Sajnog

   Nie ma takiej listy. Fonty nie są pogrupowane w żadne dostępne języki, ale dla każdego z nich jest możliwość wpisania dowolnego tekstu. W ten sposób można sprawdzić, czy dla fontu, który nam się spodobał są dostępne polskie znaki.

 4. Awatar Prowital

  Znalazłem darmową, niebrzydką Grotesk Condensed URW