Kody sms w WP Sprzedawca nie działają – rozwiązanie

Część z Was na pewno już zna moją wtyczkę do udostępniania treści lub plików w swoim WordPressie za opłatą – WP Sprzedawca. Cieszy się ona jako taką popularnością. Mało kto z Was jednak wie, że po niemal każdym zakupie otrzymuję zgłoszenie, że płacenie za pośrednictwem kodów kupowanych przez sms nie działa. Czas najwyższy opisać rozwiązanie.

Od razu wyjaśniam: błąd nie leży po stronie wtyczki, a po stronie firmy pośredniczącej w płatnościach, którą jest tutaj Dotpay i jest to błąd związany z konfiguracją. Niby jest to dokładnie opisane w ich dokumentacji, jednak powiedzmy sobie szczerze – ludzie nie lubią czytać wszelkich instrukcji i po prostu chcą by coś po instalacji od razu działało.

Na czym polega błąd?

Dotpay aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji sprawdza adres IP na jakiej stronie został wpisany kod sms. Jeśli kod wpisano na stronie, której adres IP podaliśmy, kod zostanie uznany za ważny. Jeśli na innej – kod nie będzie autoryzowany.

Niby wszystko w porządku, gdyby nie fakt, że Dotpay przy konfiguracji płatności sms automatycznie wstawia tam błędny adres IP! Nie adres serwera na którym mamy naszego wordpressowego bloga, a adres IP z jakiego się łączymy ze stroną Dotpay – czyli nasz adres domowy.

Czy ktoś z Was ma ten sam adres IP w domu jak adres IP serwera ze stroną? Część osób zapewne tak, ale przyznacie, że założenie jakim się kieruje Dotpay, że każdy tak ma jest fatalne. Większość osób hosting ma wykupiony w jakiejś odległej firmie.

Jak błąd rozwiązać?

Bez specjalnego rozwlekania się opiszę te kilka kroków które musimy wykonać (zakładam, że już skonfigurowałeś płatność SMS i chcesz teraz to poprawić):

 1. Logujemy się na stronie dotpay
 2. W lewym menu wybieramy Usługi sms
 3. Następnie wybieramy Lista usług
 4. W tabeli z usługami w kolumnie Kod/usługa klikamy na odpowiednim kodzie
 5. W pole Adres IP serwera wpisujemy adres serwera. Jeśli nie znasz adresu lub nie chcesz korzystać z tego zabezpieczenia, możesz wstawić tam znaczek gwiazdki *
 6. Klikamy na Zapisz wprowadzone zmiany
I to wszystko. Zajmuje to minutę, ale niestety trzeba niemal zawsze to zrobić. Już prosiłem Dotpay by zlikwidowali te bezsensowne automatyczne wstawianie adresu IP – bez odpowiedzi.

Opublikowano

w

przez

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Kody sms w WP Sprzedawca nie działają – rozwiązanie”

 1. Awatar MKS
  MKS

  Szkoda tylko że nie ma tego w README bo żeby znaleźć rozwiązanie to trzeba się nagłówkować