sty
5
2012

Klarują się cele dla wersji 3.4

Wszyscy chyba zastanawiamy się co nowego pojawi się w kolejnej wersji WordPressa, czyli 3.4 :) Jakub już opisał jakie cele postawione zostały przy projektowaniu tematu graficznego dołączonego do wspomnianej wersji; teraz główni deweloperzy określili już zakres zagadnień, jakie zostaną wdrożone w samym rdzeniu.

Motyw, jaki ma przyświecać przy pracy nad kolejną wersją został opisany zdaniem:

“Making it easier to make your site look how you want it to look.”

czyli tłumacząc na język polski:

„Ułatwić sposób, w jaki sprawisz, że twoja strona będzie wyglądała, tak jak chcesz aby wyglądała”

Co kryje się pod tym zdaniem? Konkretów jeszcze nie ma, te zostaną sprecyzowane w ciągu kilku najbliższych dni (a najszybciej poznają je osoby, które będą obserwować nasz kanał RSS, stronę Google+ lub fanpage na Facebooku, bowiem na pewno o tym napiszemy). Teraz znany jest ogólny zarys.

Prace mają się skupić na tych wszystkich miejscach, w który użytkownik definiuje wygląd swojego bloga. Największych zmian można się więc spodziewać w sposobie wybierania tematu graficznego, konfigurowania widżetów, określania koloru tła, rozmiarów elementów, wybierania zdjęć na ikony wpisu, zdjęć do nagłówka i wszystkiego innego, co w konfiguracji wciąż może być łatwiejsze.

Prawdopodobnie jedną z większych zmian będzie możliwość skonfigurowania widżetów i wszystkich opcji skórki jeszcze przed jej włączeniem. Teraz jest tak, że gdy zmieniamy skórkę naszego bloga, musimy już na żywym działającym systemie układać widżety na nowo, definiować obrazek nagłówka i wszelkie inne ustawienia. Od wersji 3.4 zapewne dojdzie coś w rodzaju live preview – po włączeniu nowej skórki, użytkownicy będą nadal widzieć starą, a my w tym czasie spokojnie sobie wszystko ułożymy jak trzeba. I dopiero gdy stwierdzimy, że już jest ok, zmiany zobaczy użytkownik końcowy.

Ale jeszcze raz podkreślę – powyższe to tylko jeden z pomysłów i niekoniecznie zostanie wybrany akurat on, jako zmiana w 3.4. Pewny jest jedynie wyżej zacytowany slogan – to jego będą się trzymać „decydenci” wybierając nad czym zaczną pracować przez najbliższe miesiące.

Co sądzicie o takim zakresie prac? Albo pobawmy się: zaproponujcie sami w komentarzach co – w ramach sloganu „Ułatwić sposób, w jaki sprawisz, że twoja strona będzie wyglądała, tak jak chcesz aby wyglądała”-  można poprawić lub dodać w WordPressie. Zobaczymy na ile Wasze oczekiwania będą zbieżne z tym, co się niedługo stanie :)

Ja sam chętnie bym zobaczył wspomniane wyżej konfigurowanie skórki przed jej włączeniem dla ostatecznego użytkownika. Przy większych blogach na pewno jest to przydatne, bo owa konfiguracja potrafi zabrać sporo czasu.

Powiązane wpisy

O autorze: Konrad Karpieszuk

Jak każdy chyba tutaj zacząłem po prostu od blogowania. WordPress jednak tak mnie zafascynował, że szybko zabrałem się za tworzenie stron na nim opartych. Później przyszedł czas na pisanie poradników z nim związanych, zdarzyła się nawet książka. Współorganizowałem pierwszy polski WordCamp. Opiekuję się serwisem WPzlecenia.pl, a teraz także tym podserwisem, na którym właśnie jesteście: dev.WPzlecenia. Wszystkim życzę jak najwięcej wyniesionej WIEDZY odnośnie WordPressa. Zaparzcie kawę, usiądźcie wygodnie i - do lektury! :)

Obecnie jestem pracownikiem firmy tworzącej wtyczkę WPML (pozwala tworzyć wielojęzykowe strony), gdzie odpowiadam za jej rozwój. Jestem także członkiem-założycielem Białostockiej grupy WordUp-owej

16 komentarzy + Dodaj komentarz

 • jeszcze trochę, to zostaniemy bezrobotni, jak WP samo bedzie zdecydować o wyglądzie ;))

 • Co prawda pomysł, który mam pośrednio związany jest z wyglądem serwisu opartego na WP, ale chciałbym, żeby w domyślnej instalacji WordPressa można było decydować, czy konkretny wpis ma być widoczny na stronie głównej, czy tylko na stronach kategorii, autorów, itp. Takie rozwiązanie jest domyślnie możliwe w Joomla!.

  • raczej nie, bo to nic nowego :) to juz jest w wordpressie

  • Chodzi raczej o coś zupełnie innego :)

 • Mnie osobiście nie podoba się taki kierunek zmian!
  Tak jak pisałem w komentarzach pod Twenty Twelve chciałbym mieć wreszcie dobre zintegrowane z jadrem cache’owanie i kilka drobnych ułatwień w administracji, a nie kolejne fajerwerki, dzięki którym strona zrobi się już za mnie sama :)
  Pożyjemy zobaczymy…

 • Ten motyw z konfiguracją widgetów jest bardzo jest fajny. Chociaż ja bym chciała, żeby WordPress był nieco… szybszy.
  Co jeszcze? Gdyby np. admin miał możliwość z kokpitu wyklikać jakie opcje w tymże kokpicie wyłączyć redaktorom (i innym userom) – też by było fajnie :).

 • Moja lista życzeń:

  1) Przebudowane całe zarządzanie uprawnieniami użytkowników, dostępem do contentu na front i back office – duży temat, ale kiedyś muszą to zrobić
  2) Poprawione zarządzanie mediami – niby nie jest źle, ale ciągle mało przyjazne dla mniej wprawionych użytkowników
  3) Modyfikacje interfejsu formatów wpisów – w chwili obecnej wydaje się to ciągle mało użyteczne. Najlepiej na coś podobnego do tego co zrobił Alex King w CF Post Formats

  I wreszcie, marzy mi się aby poprawili szybkość polskiego tłumaczenia WordPress’a :) bo to co się dzieje przy 3.3 to jest przegięcie.

  • odnosnie 1) to o chwila ludzie o to proszą (zreszta jak widac prosi też Kasia) ale tworcy wordpressa caly czas mowia ze to lezy w gestii samego API i utworzonych na jego bazie wtyczek do zarzadzania rolami. i na razie tego stanu rzeczy zmieniac nie chca.

   moze kiedys skrobne jakis wpis jak to sie robi w API i jak wtyczkami :) bo jest kilka kombajnów do tego

   • Dla bloggera jest w nim wszystko jeśli chodzi o zarządzanie rolami i użytkownikami. Ale Ci, którzy korzystają z WordPressa jako CMS’a mają pod górkę w porównaniu z innymi systemami.

    Wtyczek do tego jest sporo, nawet naprawdę rozbudowanych i bardzo dobrze zrobionych, jak choćby Members, ale żadna nie jest wystarczająco pełna / kompletna a to m.in. dlatego że jest za dużo do zrobienia w samym WordPressie i nie ma jak dotąd sensownej, spójnej metody na spięcie na raz: ról (capabilities) z użytkownikami, ich dostępem do funkcji, menu, wpisów, taksonomi, własnych wpisów, własnych pól i treści na stronie.

  • @Bartosz – 1) święta prawda!
   2) Ten punkt tez pojawił się na mojej liście życzeń :) pod wpisem Prace nad WordPress 3.4 już ruszyły! Zwłaszcza czekam na zmiany w przypinaniu obrazów do wpisów…
   3) To akurat bardzo dużo roboty – może doczekamy się tego w WP 4.0 :)

 • Zapowiada się ciekawie, jednak nie ma co chwalić pracy, która nie została wykonana.
  Dostosowanie tematu graficznego i wtyczek przed ich włączeniem, również pomocny ficzer.

 • Czekamy, czekamy na dalsze informacje :) Zapowiada się bardzo ciekawie.

 • Czekam z niecierpliwością na nową wersje.

 • No czekamy na nową wersję. Muszę przyznać, że w ostatnich WordPress sporo się zmienił i po dłuższej przerwie musiałem się z nim na nowo zapoznawać. Mam tylko nadzieję, że najnowsze zmiany będą na lepsze.

 • Mi osobiście brakuje w „full screen mode” mozliwosci zaznaczania i definiowania naglowkow, obecnie tego nie ma a jest w podgladzie podstawowym, mysle, ze cala paleta formatowania tekstu powinna byc dostepna na pelnym podgladzie.

Uwaga, leci reklama:

Gdzie nas czytać?

Autorzy »
Komentujący »
#wpzlecenia »