Klarują się cele dla wersji 3.4

Wszyscy chyba zastanawiamy się co nowego pojawi się w kolejnej wersji WordPressa, czyli 3.4 :) Jakub już opisał jakie cele postawione zostały przy projektowaniu tematu graficznego dołączonego do wspomnianej wersji; teraz główni deweloperzy określili już zakres zagadnień, jakie zostaną wdrożone w samym rdzeniu.

Motyw, jaki ma przyświecać przy pracy nad kolejną wersją został opisany zdaniem:

“Making it easier to make your site look how you want it to look.”

czyli tłumacząc na język polski:

„Ułatwić sposób, w jaki sprawisz, że twoja strona będzie wyglądała, tak jak chcesz aby wyglądała”

Co kryje się pod tym zdaniem? Konkretów jeszcze nie ma, te zostaną sprecyzowane w ciągu kilku najbliższych dni (a najszybciej poznają je osoby, które będą obserwować nasz kanał RSS, stronę Google+ lub fanpage na Facebooku, bowiem na pewno o tym napiszemy). Teraz znany jest ogólny zarys.

Prace mają się skupić na tych wszystkich miejscach, w który użytkownik definiuje wygląd swojego bloga. Największych zmian można się więc spodziewać w sposobie wybierania tematu graficznego, konfigurowania widżetów, określania koloru tła, rozmiarów elementów, wybierania zdjęć na ikony wpisu, zdjęć do nagłówka i wszystkiego innego, co w konfiguracji wciąż może być łatwiejsze.

Prawdopodobnie jedną z większych zmian będzie możliwość skonfigurowania widżetów i wszystkich opcji skórki jeszcze przed jej włączeniem. Teraz jest tak, że gdy zmieniamy skórkę naszego bloga, musimy już na żywym działającym systemie układać widżety na nowo, definiować obrazek nagłówka i wszelkie inne ustawienia. Od wersji 3.4 zapewne dojdzie coś w rodzaju live preview – po włączeniu nowej skórki, użytkownicy będą nadal widzieć starą, a my w tym czasie spokojnie sobie wszystko ułożymy jak trzeba. I dopiero gdy stwierdzimy, że już jest ok, zmiany zobaczy użytkownik końcowy.

Ale jeszcze raz podkreślę – powyższe to tylko jeden z pomysłów i niekoniecznie zostanie wybrany akurat on, jako zmiana w 3.4. Pewny jest jedynie wyżej zacytowany slogan – to jego będą się trzymać „decydenci” wybierając nad czym zaczną pracować przez najbliższe miesiące.

Co sądzicie o takim zakresie prac? Albo pobawmy się: zaproponujcie sami w komentarzach co – w ramach sloganu „Ułatwić sposób, w jaki sprawisz, że twoja strona będzie wyglądała, tak jak chcesz aby wyglądała”-  można poprawić lub dodać w WordPressie. Zobaczymy na ile Wasze oczekiwania będą zbieżne z tym, co się niedługo stanie :)

Ja sam chętnie bym zobaczył wspomniane wyżej konfigurowanie skórki przed jej włączeniem dla ostatecznego użytkownika. Przy większych blogach na pewno jest to przydatne, bo owa konfiguracja potrafi zabrać sporo czasu.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

16 odpowiedzi na „Klarują się cele dla wersji 3.4”

 1. Awatar bobiko

  jeszcze trochę, to zostaniemy bezrobotni, jak WP samo bedzie zdecydować o wyglądzie ;))

 2. Awatar Piotr Sajnog

  Co prawda pomysł, który mam pośrednio związany jest z wyglądem serwisu opartego na WP, ale chciałbym, żeby w domyślnej instalacji WordPressa można było decydować, czy konkretny wpis ma być widoczny na stronie głównej, czy tylko na stronach kategorii, autorów, itp. Takie rozwiązanie jest domyślnie możliwe w Joomla!.

  1. Awatar Konrad Karpieszuk

   raczej nie, bo to nic nowego :) to juz jest w wordpressie

  2. Awatar Jakub Milczarek

   Chodzi raczej o coś zupełnie innego :)

 3. Awatar Jakub Milczarek

  Mnie osobiście nie podoba się taki kierunek zmian!
  Tak jak pisałem w komentarzach pod Twenty Twelve chciałbym mieć wreszcie dobre zintegrowane z jadrem cache’owanie i kilka drobnych ułatwień w administracji, a nie kolejne fajerwerki, dzięki którym strona zrobi się już za mnie sama :)
  Pożyjemy zobaczymy…

 4. Awatar Kasia Świderska

  Ten motyw z konfiguracją widgetów jest bardzo jest fajny. Chociaż ja bym chciała, żeby WordPress był nieco… szybszy.
  Co jeszcze? Gdyby np. admin miał możliwość z kokpitu wyklikać jakie opcje w tymże kokpicie wyłączyć redaktorom (i innym userom) – też by było fajnie :).

 5. Awatar Bartosz

  Moja lista życzeń:

  1) Przebudowane całe zarządzanie uprawnieniami użytkowników, dostępem do contentu na front i back office – duży temat, ale kiedyś muszą to zrobić
  2) Poprawione zarządzanie mediami – niby nie jest źle, ale ciągle mało przyjazne dla mniej wprawionych użytkowników
  3) Modyfikacje interfejsu formatów wpisów – w chwili obecnej wydaje się to ciągle mało użyteczne. Najlepiej na coś podobnego do tego co zrobił Alex King w CF Post Formats

  I wreszcie, marzy mi się aby poprawili szybkość polskiego tłumaczenia WordPress’a :) bo to co się dzieje przy 3.3 to jest przegięcie.

  1. Awatar Konrad Karpieszuk

   odnosnie 1) to o chwila ludzie o to proszą (zreszta jak widac prosi też Kasia) ale tworcy wordpressa caly czas mowia ze to lezy w gestii samego API i utworzonych na jego bazie wtyczek do zarzadzania rolami. i na razie tego stanu rzeczy zmieniac nie chca.

   moze kiedys skrobne jakis wpis jak to sie robi w API i jak wtyczkami :) bo jest kilka kombajnów do tego

   1. Awatar Bartosz

    Dla bloggera jest w nim wszystko jeśli chodzi o zarządzanie rolami i użytkownikami. Ale Ci, którzy korzystają z WordPressa jako CMS’a mają pod górkę w porównaniu z innymi systemami.

    Wtyczek do tego jest sporo, nawet naprawdę rozbudowanych i bardzo dobrze zrobionych, jak choćby Members, ale żadna nie jest wystarczająco pełna / kompletna a to m.in. dlatego że jest za dużo do zrobienia w samym WordPressie i nie ma jak dotąd sensownej, spójnej metody na spięcie na raz: ról (capabilities) z użytkownikami, ich dostępem do funkcji, menu, wpisów, taksonomi, własnych wpisów, własnych pól i treści na stronie.

  2. Awatar Jakub Milczarek

   @Bartosz – 1) święta prawda!
   2) Ten punkt tez pojawił się na mojej liście życzeń :) pod wpisem Prace nad WordPress 3.4 już ruszyły! Zwłaszcza czekam na zmiany w przypinaniu obrazów do wpisów…
   3) To akurat bardzo dużo roboty – może doczekamy się tego w WP 4.0 :)

 6. Awatar eses007

  Zapowiada się ciekawie, jednak nie ma co chwalić pracy, która nie została wykonana.
  Dostosowanie tematu graficznego i wtyczek przed ich włączeniem, również pomocny ficzer.

 7. Awatar Xemix

  Czekamy, czekamy na dalsze informacje :) Zapowiada się bardzo ciekawie.

 8. Awatar katalog stron

  Czekam z niecierpliwością na nową wersje.

 9. Awatar Paweł

  No czekamy na nową wersję. Muszę przyznać, że w ostatnich WordPress sporo się zmienił i po dłuższej przerwie musiałem się z nim na nowo zapoznawać. Mam tylko nadzieję, że najnowsze zmiany będą na lepsze.

 10. Awatar Kosmetyczka Opole

  Mi osobiście brakuje w „full screen mode” mozliwosci zaznaczania i definiowania naglowkow, obecnie tego nie ma a jest w podgladzie podstawowym, mysle, ze cala paleta formatowania tekstu powinna byc dostepna na pelnym podgladzie.