lis
4
2011

Brak możliwości konfiguracji widgetu Tekst

Jakiś czas temu dostaliśmy zlecenie naprawienia widgetu Tekst na WordPressowym blogu.

Jak się okazało, problem polegał na tym, że nie można było nic ustawić lub wpisać do tego typu widgetu. Sprawa wydawała się dość dziwna i od razu zabraliśmy się za sprawdzenie co się dzieje…

Po zalogowaniu i przejściu do Wygląd -> Widgety w polu wyboru widgetów można było zobaczyć widget Tekst o niestandardowym wyglądzie:


Po wybraniu tego widgetu i dodaniu go do pierwszego sidebaru wyglądało to następująco:


Okazało się, że zastosowany szablon był już dość stary i próbował sam generować niektóre widgety – między innymi tekstowy, który nie działał!

Funkcja odpowiedzialna za to została szybko odnaleziona w pliku functions.php:

if ( function_exists('register_sidebar_widget') ) {
  register_sidebar_widget(__('text'), 'widget_aoe_text');
}

W tej i podobnych sytuacjach mamy zawsze dwa wyjścia:

 • zaktualizować szablon do nowszej wersji (jeśli jest dostępna), wiąże się to jednak z koniecznością przejrzenia całego kodu i wprowadzaniu jeszcze raz poprawek, które mogły być nanoszone w międzyczasie…
 • po prostu wyłączyć problematyczną funkcję, czyli rejestrowanie widgeta Tekst przez szablon. Można to zrealizować na dwa sposoby:
  • usunąć cały przytoczony fragment kodu;
  • wstawić znaki // przed register_sidebar_widget, czyli potraktować tę linijkę jako komentarz w kodzie i pozostawić ten fragment do przyszłych modyfikacji:
   // register_sidebar_widget(__('text'), 'widget_aoe_text');

Powiązane wpisy

O autorze: Jakub Milczarek

Miłośnik wszystkiego co związane ze sprawami użyteczności, a także specjalista z dziedziny fizykochemii kryminalistycznej. Stronami internetowymi zajmuje się od 1997 roku, a z samym WordPressem zaprzyjaźnił się już w 2007 roku. Miał zaszczyt być szefem organizacji pierwszego polskiego WordCampu w 2010 roku, a w latach 2010-2012 prowadził z sukcesami firmę WP-Expert. Obecnie pracuje jako UX Specialist w OnTheGoSystems. W wolnych chwilach zdobywa Koronę Europy, poszukuje skrzynek OpenCaching i bloguje jako Lodzermensch.

2 komentarze + Dodaj komentarz

 • ja przyznam, że nigdy jeszcze tego błędu nie widziałem :)

  • Ja też nie widziałem aż do tego przypadku i nigdy później :)

Uwaga, leci reklama:

Gdzie nas czytać?

Autorzy »
Komentujący »
#wpzlecenia »