Automattic złapany na „wymuszeniu” idzie na noże i wysuwa kontrpozew

Nie miałem zamiaru wracać do tematu wczorajszej dramy, ale pojawiły się dwa ważne punkty:

  • WPEngine zdecydowało się opublikować ich pozew (jeśli dobrze rozumiem jest to wezwanie do zaprzestania działań, ale nie jestem prawnikiem), a którym można znaleźć zrzuty ekranu z wiadomości od Matta Mullenwega, w których ten dość jednoznacznie pisze do WPEngine, że ma zamiar obsmarować ich w swojej prezentacji na WordCampie, no chyba że zapłacą mu miliony dolarów to wtedy prezentacji nie będzie. Wiadomości wysyłał do nich do ostatniej chwili tuż przed prezentacją. WPEngine nie zapłaciło, więc prezentacja się odbyła. WPEngine twierdzi, że nie może zapłacić Automattic nic, bo jako, że ten drugi też ma platformę hostingową, są ich konkurencją i rozumieją to jako wymuszenie łapówki za milczenie.
  • Dziś z kolei A8C wysłało do WPEngine podobny list (wezwanie do zaprzestania) w którym twierdzi, że to żadna łapówka, a chodzi im albo o zapłacenie za używanie znaków towarowych jakimi są WordPress i Woocommerce i przedstawia dowody na to, że ma prawa patentowe do tych nazw i że internauci wielokrotnie mylili WPEngine z WordPressem, myśląc, że to jest jeden i ten sam podmiot.

No cóż. Do sprawy postaram się już nie wracać, bo wolę pisanie o programowaniu, ale komentarz pozostawiam Wam 👇


Opublikowano

w

przez

Komentarze

4 odpowiedzi na „Automattic złapany na „wymuszeniu” idzie na noże i wysuwa kontrpozew”

  1. Awatar Łukasz

    Odezwa Automattic jest jak najbardziej zasadna (tj. bronią znaków, które posiadają) natomiast jest mocno spóźniona. Jeżeli te naruszenia były i były znane wcześniej, to bardzo późno podjęli się obrony swoich praw.

    Z innych projektów Apache Software Foundation mogę nadmienić, że wymienianie nazwy danego projektu na stronie czy logo nie stanowi problemu. Zależnie od instytucji, może się to różnić, dlatego zazwyczaj firmy publikują informacje o dopuszczalnym użyciu znaku. Polityka dla WP jest dostępna https://wordpressfoundation.org/trademark-policy/ i zabrania używania nazwy WordPress w nazwie usługi. A WPEngine takie usługi ma (Essential WordPress, Core WordPress, Enterprise WordPress), także jest do czego się przyczepić.
    Zupełnie inaczej brzmi „Enterprise hosting for WordPress” niż „Enterprise WordPress”. To drugie jest niedozwolonym połączeniem według polityki fundacji WP. Z drugiej strony Mullenweg mógł dopuścić się czynu zakazanej konkurencji na rzecz Automattic poprzez szantaż innego dostawcy.

    Cóż pozostaje tylko obserwować rozwój sytuacji w meandrach amerykańskiego systemu prawnego. Stawka jest niemała więc temat będzie wracał jeszcze niejednokrotnie!

    1. Awatar Konrad Karpieszuk

      wszystko racja tylko ze troche sprawe komplikuje ze WPEngine używa w nazwie WP, a do tego A8C nie ma praw. Ma prawa do nazw WordPress i Woocommerce i w swoich exhibits próbują udowodnić, że WPEngine używa ich trademarków, bo ludzie ich kojarzą z WordPressem. Próbują udowodnić, że używanie „WP” w nazwie łamie prawo do nazwy WordPress.

    2. Awatar Konrad Karpieszuk

      aby rozjasnic: tak, jak uzywaja WordPress w nazwach typu „Essential WordPress” to powinni zmienic na Essential WP i po sprawie (imo, ale nie jestem prawnikiem)

  2. Awatar SpeX

    O kolejny przykład SLAPP ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *