Ile instalacji mają wtyczki WordPressa?

Minęło już kilka lat od kiedy strona wordpress.org przestała pokazywać dokładne statystyki mówiące o popularności danej wtyczki czy motywu. Jeśli ktoś chciałby sprawdzić ile wtyczka ma aktywnych instalacji, dowie się tylko, że na przykład ponad 100, ponad tysiąc, dziesięć tysięcy czy – w przypadku najpopularniejszych – ponad milion. Nawet autora wtyczki – jeśli nie śledzi swoich użytkowników – nie zna dokładnej liczny.

Jest jednak metoda na precyzyjniejsze poznanie takiej liczby. Jako przykład posłuży moja wtyczka WC Price History. I metoda ta ma jeden warunek: sprawdza się tylko w kilku pierwszych dniach po dużej aktualizacji (większej niż podwersja x.x.y, na przykład wydanie x.y gdzie y to zmieniony numer wersji). A że taką akurat wydałem jako wersję 2.0, mogę pokazać jak się to oblicza.

Spójrzmy na dostępne informacje w zakładce /advanced:

Jak się można spodziewać, od razu po aktualizacji pojawia się wyraźny pik w ilości dziennych instalacji. Gdy najadę myszką na każdy z trzech dni od wydania, dowiem się, że w ciągu ostatnich trzech dni pobrano tę wtyczkę odpowiednio 148, 325 i 106 razy. Razem jest to 579 pobrań.

Taka informacja sama w sobie jeszcze nic nam nie mówi, ale teraz trzeba sprawdzić pasek ponad wykresem pokazujący rozkład procentowy poszczególnych wersji. Można bezpiecznie założyć, że niemal wszystkie instalacje w tych trzech dniach to instalacje najnowszej wersji 2.0, wydanej 3 dni temu.

Gdy najadę myszką na ten wykres, dowiem się, że 2.0 jest już (albo dopiero) na 22,8% instalacji.

Wiemy więc, że 22,8% wszystkich instalacji to 579 w liczbach bezwzględnych.

Teraz z wzoru 100 / 22.8 * 579 dowiemy się ile jest instalacji wszystkich wersji. Wynikiem u mnie jest 2539.

Moja wtyczka mieści się w przedziale Aktywne instalacje: 1000+, a teraz wiem o wiele dokładniej ile ten plus wynosi. Oczywiście 2539 to wartość przybliżona, ale pozwalająca już określi czy jesteśmy bliżej wartości 1000+ czy następnej, jaką jest 10000+.


Opublikowano

w

przez