WordPressowe strony jako część Fediverse – Automattic jest za

Dziś będzie trochę geekowo ale temat, o którym piszę może zostać spopularyzowany za sprawą ostatnich działań twórców WordPressa.

Miałem zamiar tu wyjaśnić czym jest Fediverse, protokół ActivityPub czy Mastodon ale nie chcę was zanudzić, więc w bardzo wielkim skrócie: te trzy dziwne wyrazy to taki Twitter czy Facebook tylko, że nie zarządzany przez nikogo odgórnie i rozproszony na wiele serwerów. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj tutaj, a potem tutaj.

Fediverse istnieje od dawana, ale ostatnio jest o nim głośno jako o alternatywie dla Twittera i migrują na nie osoby, którym nie podobają się ostatnie ruchy Elona Muska. Popularność zyskało także w środowisku okołowordpressowym. Zaczęło się od ankiety, w której zapytano jak ważny dla WordPressowego środowiska jest Fediverse, a której wynikiem jest, że ważny jest faktycznie.

Pierwszym krokiem jest więc zacieśnienie wymiany informacji między WordPressowymi stronami, a siecią Fediverse. Wspomniałem wyżej, że Fediverse rozproszone jest na wiele serwerów czego pochodną jest fakt, że każdy może sobie taki serwer założyć. Co ciekawe, także strona na WordPressie może stać się takim serwerem, wystarczy zainstalować kilka wtyczek, z której nazywa się tak samo jak protokół, czyli ActivityPub.

Automattic właśnie docenił ważność tej wtyczki dla integracji społeczności WordPressowej ze społecznością Fediverse i postanowił tę wtyczkę kupić od jej autora. Co więcej autor znalazł zatrudnienie w firmie Automattic tak by mógł nadal tę wtyczkę rozwijać, tym razem już nie za darmo, a ze stałą pensją.

Wpis jest może trochę chaotyczny, więc tylko podsumowując: dla zwykłego użytkownika WordPressa nie zmienia się nic. Ważną informacją jest tu fakt, że każdy użytkownik Fediverse/Mastodona będzie mógł zacząć czytać dowolny blog czy stronę na WordPressie bezpośrednio w tej sieci, tak jak czyta tam wpisy innych użytkowników. Osobiście (bo jestem zagorzałym użytkownikiem Mastodona) nie mogę doczekać się na przyjazną odwróconą integrację, czyli abym na swoim prywatnym blogu mógł subskrybować i czytać co się dzieje w fediversie (plugin ActivityPub już pozwala na to, ale wg mnie w sposób nie do końca przyjazny: subskrybowane wpisy są ukryte gdzieś w panelu wp-admin, a chciałbym je widzieć na stronie głównej swojego bloga).


Opublikowano

w

,

przez