maj
8
2019

WordPress 5.2

Zgadza się, WP 5.2 został właśnie wydany i już przypomina wam o tym w waszych kokpitach.

Najważniejsze nowości to:

Site Health Check

Jest to właściwie coś co pojawiło się już w poprzedniej wersji WordPressa, ale teraz zostało rozbudowane o nowe funkcje. Między innymi autorzy wtyczek i motywów będą mogli dodawać/wyświetlać logi debuggowania w przypadku jakiejś awarii.

Zabezpieczenie przed błędami PHP

Jeśli jakaś wtyczka spowoduje fatalny błąd PHP, zostanie ona tymczasowo wyłączona. Nie trzeba już logować się przez FTP i ręcznie taką wtyczkę wyłączać (a czasem, gdy widzimy tylko white screen of death, zgadywać którą wtyczkę wyłączyć).

Sprawdzanie wersji PHP wymaganej przez wtyczki

Od niemal roku autorzy wtyczek w pliku readme.txt mogą sprecyzować jaka jest wymagana minimalna wersja PHP przez kod tej wtyczki. Od teraz nie jest to jedynie sugestia widoczna w bazie wtyczek, a WordPress przed zainstalowaniem wtyczki sprawdzi czy serwer spełnia to wymaganie i jeśli nie, nie dopuści do instalacji.

PHP 5.6 jako wersja minimalna

Skoro już mowa o wersjach PHP: od teraz WordPress sam z siebie wymaga by nie instalowano go na serwerach z PHP w wersji starszej niż 5.6. Nawet 5.6 to swego rodzaju staruszek (z początkiem roku twórcy PHP zakończyli wydawanie do niej jakichkolwiek poprawek), ale sami wiemy jak wyglądają realia – wciąż wiele serwerów pracuje na tej właśnie wersji i zwyczajnie nie można porzucić osób z nich korzystających. Ale widać wyraźnie, że twórcy WP zwiększają presję na to by aktualizować swoje serwery.

Nowości w Gutenbergu

Poprawiono działanie statycznej metody WP_Screen::is_block_editor(), ulepszono bloki multimediów i tekstowe, a zmiana rozmiaru bloku czy obrazka w bloku działa teraz lepiej. Do tego sam Gutenberg ładuje się teraz szybciej i szybciej reaguje na wpisywany tekst.

Źródło WordPress.org

Rodo, frodo

W WordPressie łatwiej jest teraz rozwiązywać problemy nałożone przez unijne przepisy. Już od dawna WP automatycznie oferuje tworzenie stron z polityką prywatności. Teraz dodatkowo dla takich stron można użyć oddzielnego szablonu (należy plik taki nazwać privacy-policy.php), można w kodzie sprawdzić czy właśnie taka strona jest wyświetlana dzięki is_privacy_policy() lub odpowiednio taką stronę ostylować, bo element body dostał klasę .privacy-policy a element w menu prowadzący do takiej strony ma klasę .menu-item-privacy-policy.

Ulepszenia dla front-endowców

Nie jestem front-endowcem i nie chcę się wygłupić, więc po prostu odeślę do opisu na blogu WordPressa. Z tego co rozumiem to jest teraz lepiej i fajniej.

wp_body_open()

Nowy template tag, który twórcy motywów mogą umieścić tuż za elementem <body>. Więcej na jego temat tutaj (tl;dr nie należy raczej używać go do wyświetlania widzialnych elementów HTML).

Powiązane wpisy

O autorze: Konrad Karpieszuk

Jak każdy chyba tutaj zacząłem po prostu od blogowania. WordPress jednak tak mnie zafascynował, że szybko zabrałem się za tworzenie stron na nim opartych. Później przyszedł czas na pisanie poradników z nim związanych, zdarzyła się nawet książka. Współorganizowałem pierwszy polski WordCamp. Opiekuję się serwisem WPzlecenia.pl, a teraz także tym podserwisem, na którym właśnie jesteście: dev.WPzlecenia. Wszystkim życzę jak najwięcej wyniesionej WIEDZY odnośnie WordPressa. Zaparzcie kawę, usiądźcie wygodnie i - do lektury! :)

Obecnie jestem pracownikiem firmy tworzącej wtyczkę WPML (pozwala tworzyć wielojęzykowe strony), gdzie odpowiadam za jej rozwój. Jestem także członkiem-założycielem Białostockiej grupy WordUp-owej

Dodawanie komentarzy jest zamknięte.

Uwaga, leci reklama:

Gdzie nas czytać?

Autorzy »
Komentujący »
#wpzlecenia »