WordPress 5.2

Zgadza się, WP 5.2 został właśnie wydany i już przypomina wam o tym w waszych kokpitach.

Najważniejsze nowości to:

Site Health Check

Jest to właściwie coś co pojawiło się już w poprzedniej wersji WordPressa, ale teraz zostało rozbudowane o nowe funkcje. Między innymi autorzy wtyczek i motywów będą mogli dodawać/wyświetlać logi debuggowania w przypadku jakiejś awarii.

Zabezpieczenie przed błędami PHP

Jeśli jakaś wtyczka spowoduje fatalny błąd PHP, zostanie ona tymczasowo wyłączona. Nie trzeba już logować się przez FTP i ręcznie taką wtyczkę wyłączać (a czasem, gdy widzimy tylko white screen of death, zgadywać którą wtyczkę wyłączyć).

Sprawdzanie wersji PHP wymaganej przez wtyczki

Od niemal roku autorzy wtyczek w pliku readme.txt mogą sprecyzować jaka jest wymagana minimalna wersja PHP przez kod tej wtyczki. Od teraz nie jest to jedynie sugestia widoczna w bazie wtyczek, a WordPress przed zainstalowaniem wtyczki sprawdzi czy serwer spełnia to wymaganie i jeśli nie, nie dopuści do instalacji.

PHP 5.6 jako wersja minimalna

Skoro już mowa o wersjach PHP: od teraz WordPress sam z siebie wymaga by nie instalowano go na serwerach z PHP w wersji starszej niż 5.6. Nawet 5.6 to swego rodzaju staruszek (z początkiem roku twórcy PHP zakończyli wydawanie do niej jakichkolwiek poprawek), ale sami wiemy jak wyglądają realia – wciąż wiele serwerów pracuje na tej właśnie wersji i zwyczajnie nie można porzucić osób z nich korzystających. Ale widać wyraźnie, że twórcy WP zwiększają presję na to by aktualizować swoje serwery.

Nowości w Gutenbergu

Poprawiono działanie statycznej metody WP_Screen::is_block_editor(), ulepszono bloki multimediów i tekstowe, a zmiana rozmiaru bloku czy obrazka w bloku działa teraz lepiej. Do tego sam Gutenberg ładuje się teraz szybciej i szybciej reaguje na wpisywany tekst.

Źródło WordPress.org

Rodo, frodo

W WordPressie łatwiej jest teraz rozwiązywać problemy nałożone przez unijne przepisy. Już od dawna WP automatycznie oferuje tworzenie stron z polityką prywatności. Teraz dodatkowo dla takich stron można użyć oddzielnego szablonu (należy plik taki nazwać privacy-policy.php), można w kodzie sprawdzić czy właśnie taka strona jest wyświetlana dzięki is_privacy_policy() lub odpowiednio taką stronę ostylować, bo element body dostał klasę .privacy-policy a element w menu prowadzący do takiej strony ma klasę .menu-item-privacy-policy.

Ulepszenia dla front-endowców

Nie jestem front-endowcem i nie chcę się wygłupić, więc po prostu odeślę do opisu na blogu WordPressa. Z tego co rozumiem to jest teraz lepiej i fajniej.

wp_body_open()

Nowy template tag, który twórcy motywów mogą umieścić tuż za elementem <body>. Więcej na jego temat tutaj (tl;dr nie należy raczej używać go do wyświetlania widzialnych elementów HTML).


Opublikowano

w

przez