Co się wydarzyło w Nashville?

Co się wydarzyło w Nashville, pozostaje w Nashville? Wręcz przeciwnie. Odbył się tam doroczny, amerykański WordCamp czyli zjazd miłośników, użytkowników, ale także developerów i właściciela WordPressa. Co zostaje przedstawione na takim WordCampie ma wpływ na nas wszystkich w następnych latach.

Przyjrzyjmy się więc co się będzie dziać w przyszłości.

Najważniejszym wystąpieniem oczywiście było kończące wystąpienie Matta pt. „State of the Word”. W sesji pytań i odpowiedzi na koniec dostało mu się nieco za autorytarne podejmowanie decyzji odnośnie Gutenberga i niekoniecznie ładnie na to odpowiadał: mor10, dość znany na świecie członek społeczności WordPressowej, autor wielu tutoriali na jego temat i popularyzator, zapytał Matta co znaczy słowo we gdy stwierdza na przykład We decided to release WordPress 5.0 on Thursday, kim są ci tajemniczy we, gdy wiele razy wcześniej używał tego słowa by opisać całą WordPressową społeczność. Matt chyba jednak nie zna mor10-na tak bardzo jak zwykłi wordpressowicze, bo pozwolił sobie nawet na zasugerowanie, że ten nie zna języka angielskiego.

Ale skończmy z uszczypliwościami (jeśli ktoś chce znać merytoryczną odpowiedź na pytanie kim są we to Matt i takiej udzielił: zamknięta grupa developerów na Slacku używanym przez Automattica) i skupmy na przyszłości. A o tej było dużo.

Te miejsca już za rok mają dać się wypełniać gutenbergowymi blokami

Podsumowanie można zobaczyć we wpisie „9 projects for 2019” rozszerzonym o „Gutenberg Phase 2”. Tak, Gutenberg zagarnia większość celów na przyszły rok, a celami tymi są:

  • menu strony mają być tworzone także z użyciem bloków Gutenberga
  • tak samo widżety
  • strony edycji widżetów oraz Customizer mają mieć nowy interfejs pozwalający na wstawianie tam bloków
  • motywy będą mogły rejestrować dodatkowe obszary, które właściciele stron będą mogli wypełniać blokami (inaczej mówiąc, register_sidebar() i register_nav_menu() zostaną zastąpione czymś w rodzaju register_block_area() )
  • plugin Health Check stanie się częścią rdzenia WordPressa
  • użytkownicy będą mogli włączyć automatyczne aktualizacje motywów i wtyczek, odbywające się w tle (tak jak to ma obecnie miejsce w przypadku aktualizacji WordPressa przy małych wydaniach)
  • jeśli powyższe nie wystraszyło was, to informuję, że włączenie takich aktualizacji będzie możliwe także dla rdzenia WordPressa w wydaniach… dużych (czyli np z 5.0 do 6.0)
  • na stronie WordPress.org, obok działów pobierania motywów i wtyczek pojawi się dział z blokami. Plus w samym WordPressie będzie możliwe ściąganie bloków ze strony WP (tak jak to można teraz robić z motywami i wtyczkami)
  • powstanie zespół, który ma przejrzeć wciąż otwarte 6500 ticketów na Tracu i zdecydować, które są już nieaktualne i można je zamknąć, a które trzeba naprawić lub wdrożyć (jest to jeden z pierwszych kroków, który być może którego dnia skutkuje przeniesieniem repozytorium WordPressa z SVN na GIT)

I tyle jeśli chodzi o podsumowanie w wykonaniu Matta. Inną ciekawą informacją jest to, że już za 12 miesięcy minimalną wymaganą przez WordPressa wersją PHP będzie 7.0.

Jak oceniacie proponowane cele? I jakie są wasze developerskie cele na przyszły rok i na ile pokrywają się one z celami WordPressa? Zapraszam do komentowania.


Opublikowano

w

,

przez