Wypełnialiście ankietę na wordpress.org? Zobaczcie wyniki

W przeciągu kilku ostatnich tygodni można było na stronie wordpress.org wypełnić ankietę odnośnie WordPressa (prawdę mówiąc nadal można). Dane z tej ankiety zostały już zebrane, policzone, dorzucono do nich kilka dodatkowych faktów i wszystko to zostało zaprezentowane przez Matta na WordCampie w San Francisco.

Nie wszyscy z Was zapewne na owej konferencji byli ;) Mnie też nie było, więc tym bardziej się cieszę, że przynajmniej część z tych danych dostępna jest online w postaci ciekawej infografiki. Przygotowali ją ludzie z Elegant Themes, a ja prezentuję ją poniżej:

WordPress Infographic For 2013

Kto z Was wypełniał ankietę zapewne od razu widzi, że nie ma tu wszystkich odpowiedzi na pytania, jest jednak wiele ciekawych faktów od samego Matta. Przede wszystkim mamy informację, że już co trzecia osoba wie czym jest WordPress. Nas – developerów stron powstających na bazie WP – powinno to bardzo cieszyć: baza klientów cały czas nam rośnie.

Kolejna ciekawa sprawa to plan wydawniczy dla dwóch kolejnych wersji (plus 3.6, które ukaże się na dniach).

Wersja 3.7 przyniesie ze sobą usprawnienia w wykorzystaniu WordPressa jako bazy do tworzenia nie stron internetowych, a aplikacji online. Co dokładnie tu się pojawi nie wiadomo, ale można się spodziewać, że WP stanie się lżejszy dla ajaksowych wywołań – być może aby pobrać javascriptem jakąś garść danych nie będzie konieczne uruchamianie kolejnej instancji całego WordPressa. Krytycy WordPressa którym nie podoba się, że WP jest coraz bardziej systemem do wszystkiego i do niczego zapewne właśni zgrzytają zębami. No cóż: faktem jest, że w kwestii blogowania deweloperzy tej platformy nie za bardzo mają już co dodawać – wszystko już jest albo można osiągnąć wtyczkami. Dlatego jakiś czas temu WordPress przestał być platformą do blogowania, a prawdziwym systemem CMS (nota bene wg powyższej ankiety w tym drugim zastosowaniu występuje już w 69% przypadków), teraz być może stanie się dobrą platformą do tworzenia wszelkich aplikacji z rozbudowanym front-endem, gdzie WP ma tylko dostarczać i odbierać dane.

Sam bardziej czekam na wersję 3.8. Nie znoszę (a właściwie moi klienci nie znoszą) obecnego wyglądu Kokpitu i bardzo mnie cieszy, że Matt z kolegami zajął się już jego zmianami. Na razie zmiany owe prowadzone są jako „tajna” wtyczka mp6, ale w wydaniu 3.8 mają właśnie zostać zintegrowane ze rdzeniem systemu.

A Wasze przemyślenia na bazie powyższej infografiki? Czekam na komentarze.


Opublikowano

w

przez