WordPress 3.6 Beta 1

Beta_Testing

No i stało się! Od kilku dni możemy wreszcie testować najnowszą wersję naszego ukochanego systemu – WordPress 3.6 Beta 1.

Oczywiście jest to wersja beta, przeznaczona jedynie dla zaawansowanych użytkowników. Tradycyjnie twórcy zachęcają do instalowania tego wydania jedynie na serwisach lokalnych lub testowych.

Aby dołączyć do testowania wystarczy ściągnąć paczkę WP 3.6 Beta 1 lub zainstalować wtyczkę WordPress Beta Tester.

Wersja 3.6 przynosi kilka zmian, które moim zdaniem mają małe znaczenie ale wiem, że niektórzy bardzo się z nich cieszą.

Najważniejsze usprawnienia to:

  • Formaty wpisów (Post Formats) – moim zdaniem opcja formatów jest niezbyt często wykorzystywana, chyba głównie ze względu na jej słabą widoczność oraz sporadyczną implementację w szablonach. Teraz formaty dostały dodatkowy pasek przycisków i wiele usprawnień UI, więc pewnie się to zmieni…
  • Dwadzieścia trzynaście (Twenty Thirteen) – nowy i bardzo kolorowy (dla za bardzo cukierkowy) szablon, który dodatkowo niestety z powrotem przesuwa WordPressa w kierunku blogów :(
  • Audio / Wideo – możliwość osadzania różnych mediów (filmy, muzyka) bez stosowania dodatkowych wtyczek.
  • Autozapis (Autosave) – wpisy będą teraz zapisywane lokalnie i nawet jeśli padnie nam przeglądarka lub komputer albo nasz serwer – nie stracimy naszej pracy.
  • Blokowanie wpisów (Post Locking) – nareszcie! To jest opcja, na którą czekało bardzo wielu administratorów serwisów, w których jest kilku redaktorów. Od teraz trudniej będzie równocześnie edytować ten sami wpis, ale jeśli ktoś zapomni się wylogować – na szczęście będziemy mogli taki wpis uwolnić.
  • Menu nawigacyjne (Nav Menus) – bardzo ładnie uproszczono opcje zarządzania menu, wprowadzając styl akordeonu, czy jak kto woli harmonijki, a także oddzielono opcję przypisywania menu do odpowiednich pozycji. Mam jednak wrażenie, że tutaj coś jeszcze się zmieni, bo np. w tym momencie nie ma możliwości dodania własnego linku do menu!
  • Rewizje (Revisions) – tutaj chyba chodziło o stworzenie systemu rewizji jeszcze przyjemniejszego w obsłudze niż ten znany z systemu Wiki – mamy przewijanie, porównywanie itp. Pytanie tylko – kot tego używa?

Jak się Wam podobają zmiany? Z czego się najbardziej cieszycie?

Link do oficjalnego komunikatu: WordPress 3.6 Beta 1

Link do pobrania aktualnej wersji: WordPress 3.6 Beta 1

WordPressowcy wszystkich krajów – aktualizujcie się!


Opublikowano

w

przez